Niechęć do aktywności seksualnej u mężczyzny może pojawić się już na wczesnym etapie życia. Niskie libido może być powiązane z różnymi czynnikami i często stanowi dość wstydliwy temat. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z popędem u mężczyzn?
Niskie libido u mężczyzn – czy powinno być powodem do niepokoju?
Według stereotypu mężczyzna myśli o seksie zdecydowanie częściej niż kobiety. Oczywiście, obraz ten jest dość przerysowany i nie należy brać go za pewnik. Chociaż libido nie definiuje życia człowieka, stanowi jego integralną część. Częściowa lub całkowita niechęć do seksu jest więc nie tylko problemem wstydliwym dla mężczyzny, ale także dla jego partnerki. Aby ustalić przyczynę pojawienia się braku popędu warto skontaktować się z polecanym w okolicy seksuologiem (np. w Łodzi).
Jakie mogą być przyczyny niechęci do seksu wśród mężczyzn?
Jak zostało wcześniej wspomniane, istnieje sporo czynników mogących wzmagać niechęć do stosunków seksualnych. W opinii specjalistów można je podzielić na trzy zasadnicze grupy:
- czynniki organiczne – powiązane z obecnością zaburzeń hormonalnych, chorób a także leczeniem, chirurgicznym lub radioterapią.
- czynniki psychiczne – czyli związane ze stresem, monotonią, problemami w związku czy z problemami w związku z postrzeganiem własnego ciała.
- czynniki społeczno-kulturowe – w tym przypadku czynnikami może być zarówno błędna edukacja seksualna, jak i wychowanie w skrajnie religijnym otoczeniu.
Częste unikanie kontaktów seksualnych z partnerką może być dla niej bolesne. Podstawowym sposobem pozwalającym na zlokalizowanie źródła problemu partnera jest rozmowa. Warto jednak poprzeć ją odwiedzinami o seksuologa. Jakie czynniki z reguły są powodem pojawienia się niechęci do seksu?
Niska samoocena
Wbrew stereotypom, męska psychika jest dość krucha i wrażliwa. Z uwagi na dużą presję społeczną, wielu mężczyzn obawia się, że nie sprosta oczekiwaniom partnerki pod względem seksualnym. Niepokój może być powiązany zarówno z wyglądem zewnętrznym, jak i umiejętnościami czy preferencjami. Brak popędu u mężczyzny może być więc wywołany nie tylko niską samooceną, ale zwyczajnym strachem o jakość pożycia.
Stres i ogólne zmęczenie organizmu
Niższa chęć na łóżkowe igraszki może być związana również ze skrajnym zmęczeniem. Co więcej, w przypadku mężczyzn nie chodzi jedynie o ochotę na seks. Stres może wywołać u nich również problemy z osiągnięciem erekcji. Kłopoty techniczne z kolei mogą odbić się na kondycji psychicznej partnera, a co za tym idzie – wywołać poczucie winy i niską samoocenę. W dość wielu przypadkach chwilowa niechęć do seksu skorelowana jest właśnie ze stresem i zmęczeniem.
Zaburzenia hormonalne
Brak popędu u mężczyzn po 40. roku życia są powiązane dość często z obniżoną produkcją testosteronu. Często również można zauważyć ciekawą zależność: im niższa ochota na seks, tym wyższy poziom prolaktyny. W takim przypadku lekarz może zlecić pacjentowi kurację hormonalną celem przywrócenia organizmowi ładu i harmonii.