Wózki widłowe na gaz cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Mogą przewozić zróżnicowane pod względem masy i rozmiarów ładunki i są tańsze w eksploatacji niż modele na benzynę lub olej napędowy. Zasila się je specjalnymi butlami gazowymi. Na co zwrócić uwagę przy wyborze butli gazowej do wózka widłowego, aby pojazd działał bez zarzutu?
Butle gazowe do wózków widłowych – LPG czy CNG?
Butle gazowe w wózkach widłowych na gaz odpowiadają nie tylko za ich prawidłową i nieprzerwaną pracę, ale również wydajność oraz żywotność. Dlatego ich wybór warto poprzedzić wnikliwą analizą dostępnych możliwości. Jakość butli i gazu jest tym ważniejsza, im w trudniejszych warunkach ma pracować wózek widłowy.
Dostępne na rynku butle gazowe przystosowane do wózków widłowych mogą zawierać dwa rodzaje gazu – LPG i CNG. To, na który się zdecydujesz, zależy od konstrukcji pojazdu. Większość gazowych wózków widłowych jest wyposażona w instalację LPG. Przekłada się to na wysoką dostępność butli gazowych z LPG. Wymiana pustego zbiornika na nowy nie jest zatem szczególnym wyzwaniem pod względem logistycznym.
Co więcej, butle gazowe z LPG są lżejsze od modeli CNG. Mogą być bowiem produkowane z cieńszej warstwy stali, co wynika z właściwości gazów. LPG może być bowiem przechowywany pod niższym ciśnieniem niż gaz CNG.
Butla gazowa LPG do wózka widłowego – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Wózki widłowe na gaz to pojazdy, które każdego dnia muszą znosić duże obciążenia. Złej jakości paliwo może pogarszać parametry pracy wózka, a nawet doprowadzić do jego przedwczesnego zużycia. Dlatego dobór butli gazowej z LPG jest tak ważny. Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu, aby wózek widłowy działał prawidłowo?
- Odpowiedni skład mieszanki LPG. LPG to płynna mieszanina propanu i butanu w różnych proporcjach, która – po pierwsze – powinna być ona zgodna z obowiązującą normą PN-EN 589. Zagwarantuje to niską toksyczność i wysoką wydajność gazu. Po drugie, mieszanka powinna zawierać uszlachetniacz (np. PRO 2000 E), który poprawi jej kaloryczność, jakość spalania i bezpieczeństwo układu napędowego. Dobrej jakości gaz LPG można rozpoznać także po tym, że jest produkowany w zgodzie z najwyższymi standardami jakościowymi, np. normami ISO. Jeśli pojazd wystawiony na intensywną eksploatację, warto rozważyć zakup butli gazowej wzbogaconej o propan w proporcji 65/25. Pozwala to podnieść moc oktanową mieszaniny, dzięki czemu wózek widłowy lepiej znosi większe obciążenia i może pracować w trudniejszych warunkach.
- Folia kontrolno-zabezpieczająca. Powinna ona znajdować się na zaworze butli gazowej. To dowód na to, że zbiornik został odpowiednio napełniony w rozlewni gazu.
- Zabezpieczenie przed korozją wewnątrz butli gazowej. Dzięki specjalnej powłoce antykorozyjnej stal użyta do produkcji butli nie utlenia się i nie koroduje. Pozytywnie wpływa to na bezpieczeństwo użytkowania butli gazowej i jej żywotność.
- Zawór syfonowy. Pozwala wykorzystać cały gaz znajdujący się w butli, co przekłada się na jeszcze niższe koszty użytkowania wózków widłowych.
Przed zakupem butli gazowej do wózków widłowych warto również sprawdzić, czy jej producent korzysta z metod minimalizujących prawdopodobieństwo zanieczyszczenia gazu podczas napełniania zbiornika. Przekłada się to jakość spalania i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania gazu. Przy wyborze produktu trzeba również upewnić się, czy butle gazowe do wózków widłowych przechodziły regularną kontrolę techniczną. Zmniejsza ona bowiem ryzyko ich rozszczelnienia.
Wózki widłowe gazowe to coraz częściej wykorzystywane pojazdy. Żeby jednak działały sprawnie i bez zarzutu, wymagają odpowiedniej jakości paliwa. Dlatego butle gazowe należy dobierać z rozwagą. Doświadczony i rzetelny dystrybutor zadba o to, aby dostarczane przez niego paliwo spełniało wymogi wyśrubowanych norm i było bezpieczne w użytkowaniu.
źródło: AXAN GAZ dostawy gazu