Pomoc osobom starszym jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo potrzebna. Społeczeństwo polskie starzeje się, przez co wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy mogliby nieść osobom w podeszłym wieku specjalistyczną pomoc. Aby móc w przyszłości pomagać innym i otrzymywać za to godziwą zapłatę, warto zawczasu rozeznać się w kierunkach studiów, które dają możliwość pracy z osobami starszymi. Oto zawody, które naszym zdaniem są bardzo przyszłościowe.
Praca socjalna
W tym wypadku pożądaną specjalizacją jest aktywizacja, poradnictwo i wsparcie osób starszych oraz niepełnosprawnych. Na studiach można zdobyć wiedzę, która pomoże włączać seniorów do życia lokalnej społeczności. Dzięki temu nie będą czuć się wykluczeni i pozwoli im to zachować dobrą sprawność psychiczną na kolejne lata. Studenci zapoznają się z problemami występującymi wśród tej grupy społecznej. Ponadto będą mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca w instytucjach socjalnych. Zdobędą wiedzę, która pozwoli im skutecznie pracować z seniorami zarówno w kontakcie indywidualnym, jak i grupowym.
Fizjoterapia i rehabilitacja
Prowadzenie fizjoterapii i rehabilitacji coraz częściej jest potrzebne także u młodszych grup wiekowych. Jednak nie ulega wątpliwości, że najbardziej potrzebują jej osoby starsze, które lata świetności sprawności fizycznej mają już za sobą. Studenci zapoznają się w trakcie nauki ze szczegółową anatomią człowieka, która pomoże im dobrze przygotować się do pracy z ciałem ludzkim. Będą przygotowani do przeprowadzania różnych zabiegów fizjoterapeutycznych, a także zajęć z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, które pomagają utrzymać sprawność. Warto pamiętać, że studia to tylko początek drogi do kariery. Aby być dobrym specjalistą, trzeba kształcić się przez całe życie.
Psychologia
Psychologia przez ostatnie lata cieszy się niesłabnącą popularnością. Jej studiowanie daje wiele możliwości zawodowych, a jedną z nich jest współpraca z osobami starszymi. Pomoc seniorom może obejmować podstawową opiekę psychologiczną. Zbliżająca się śmierć może powodować wiele obaw, którymi pacjent może chcieć się podzielić. Dobry psycholog będzie wspierał osobę na końcowym etapie jej życia, pomoże przepracować wydarzenia z przeszłości, aby wyciszyć niepokoje i konflikty wewnętrzne. Specjaliści pomogą także uporać się z chorobami występującymi w podeszłym wieku, takimi jak chociażby demencja. Istnieją sposoby, które mogą łagodzić objawy, ułatwiając tym samym codzienne funkcjonowanie.
Pielęgniarstwo
Pielęgniarka po studiach może pracować zarówno w szpitalu, jak i bezpośrednio w domu pacjenta. Jej zadaniem jest pomoc w czynnościach związanych z zagadnieniami medycznymi. Może na przykład pomóc starszej osobie w poprawnym przyjmowaniu leków lub pobrać krew do badań. Zakres wykonywanych zadań jest bardzo szeroki. Odpowiednio zrealizowane studia pozwolą jednak dobrze przygotować się do spełniania tej roli. Oprócz wiedzy teoretycznej już w trakcie studiów zdobywa się doświadczenie na praktykach zawodowych. Pomaga to dobrze zrozumieć specyfikę zawodu i lepiej się w nim odnaleźć.
Przedstawione powyżej zawody to najczęstszy wybór osób, które chcą pracować z ludźmi w starszym wieku. Dzięki temu mogą jednocześnie pomagać i zdobywać pieniądze na swoje utrzymanie. Czerpią podwójne korzyści, niosąc nieocenioną pomoc tej często wykluczonej grupie społecznej. Jeśli jesteś w trakcie wyboru studiów, a chcesz związać swoje życie z pomaganiem, wybór któregoś z tych kierunków może być dla Ciebie najlepszym wyborem.
Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia