Chirurgia dentystyczna – jakie zabiegi obejmuje?

lip22,2019

Do niedawna piękny uśmiech, pozbawiony jakichkolwiek defektów był zarezerwowany jedynie dla osób posiadających odpowiednie geny, regularnie odwiedzających gabinety dentystyczne oraz od dziecka dbających o prawidłową higienę jamy ustnej. Na szczęście wraz z rozwojem medycyny możliwa stała się bezpieczna, bezbolesna i skuteczna korekcja uzębienia. Jednym ze sposobów na uzyskanie pożądanego uśmiechu jest skorzystanie z dobrodziejstw chirurgii dentystycznej. Jakie zabiegi obejmuje wspomniana dziedzina medycyny? Jakie deformacje i schorzenia pozwoli wyleczyć?

Początki chirurgii stomatologicznej

Choć największą popularność zyskała dopiero niedawno, chirurgia stomatologiczna ma bardzo bogatą historię. Już w XIX wieku dokonywano bowiem regularnych zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej, czego rezultatem jest jej wyszczególnienie jako działu stomatologii już w drugiej połowie tego stulecia. Od tego czasu powyższa gałąź medycyny znacząco się rozwinęła, oferując kompleksowe usługi w zakresie chirurgii estetycznej oraz redukcji rozmaitych zniekształceń w obrębie jamy ustnej.

Chirurgia dentystyczna – podstawowe zabiegi

W tym przypadku podstawowym zabiegiem jest prozaiczne usuwanie zęba. Niestety nie każdy ząb może być bez problemów usunięty przez dentystę. Niektóre z nich ze względów ortodontycznych czy na skutek rozwiniętej próchnicy sprawiają wiele problemów podczas zabiegu (np. wrośnięcie korzenia w kość, bliska odległość nerwów twarzowych, których uszkodzenie mogłoby przyczynić się do poważnego uszczerbku na zdrowiu i wyglądzie). Właśnie w takich przypadkach niezbędna jest ingerencja chirurga szczękowego, który dysponując zdjęciem RTG jamy ustnej, jest w stanie przeprowadzić zabieg ekstrakcji z dużo większą precyzją. Innym, powszechnie wykonywaniem zabiegiem jest dłutowanie zęba, które umożliwia eliminację zębów zatrzymanych (również częściowo), z ułamaną koroną lub zakrzywionych. Powszechnie wykonywana jest również resekcja wierzchołków korzeni zębów, czyli odcięcie wierzchołków ich korzeni, umożliwiające zaleczenie stanu zapalnego i zabezpieczenie zęba przed nawrotami choroby. Chirurgia dentystyczna obejmuje również hemisekcję oraz redektomię, które wykorzystywane są do leczenia zębów wielokorzeniowych (czyli głównie trzonowych) w sytuacji, gdy standardowe leczenie (np. kanałowe) nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wspomniane zabiegi polegają na odcięciu połowy zęba wraz z korzeniem lub całego pojedynczego korzenia, celem podjęcia leczenia przeciwzapalnego.

Chirurgia szczękowa – inne zabiegi

Wśród mniej oczywistych zabiegów oferowanych przez chirurgię stomatologiczną, należy wymienić przede wszystkim:

  • odsłanianie zębów, które zatrzymały się podczas wzrostu,
  • znieczulenia (nasiękowe i przewodowe, a także śródwięzadłowe i bezigłowe),
  • przeszczepy kości w obrębie jamy ustnej,
  • usuwanie rozmaitych stanów zapalnych (m.in. torbieli, cyst, włókniaków, nadziąślaków, mikoceli, stanów przednowotworowych),
  • podcinanie wędzidełek (warg i języka),
  • zabiegi wymagane podczas prowadzonej implantologii stomatologicznej.

Rozwój chirurgii, a zwłaszcza chirurgii dentystycznej, pozwala na coraz bardziej skuteczne, a przy tym bezpieczne i bezbolesne przeprowadzanie zabiegów ortodontycznych i protetycznych. W każdym przypadku warto wybierać jednak wyłącznie renomowane gabinety dentystyczne.

Zobacz także