Co powinien potrafić zrobić frezer?

kwi4,2018

Obsługa frezarki nie jest prosta i wymaga wiedzy oraz doświadczenia w używaniu. Samo ukończenie szkolenia na operatora obróbki skrawaniem może być niewystarczające, aby taka osoba mogła zupełnie samodzielnie pracować. Jakie podstawowe czynności powinien potrafić wykonać frezer, aby można go było przyjąć do pracy?

Wiedza

W każdym zawodzie bardzo ważna jest wiedza na jego temat. Każdy dobry frezer powinien potrafić czytać bezbłędnie pismo techniczne, gdyż jest to jego chleb powszedni i bez tej umiejętności po prostu nie będzie wiedział, co ma wykonać. Ważne, aby znał podstawowe wzory dotyczące posuwu czy prędkości skrawania i wiedział, czym jest tolerancja warsztatowa oraz jak działa każdy element frezarki.

Narzędzia i materiał

Jeśli dana osoba potrafi czytać pismo techniczne i wie już, co ma do wykonania, to następnym działaniem powinno być dopasowanie odpowiednich narzędzi do danego materiału. Więc taki frezer musi wiedzieć, czym różni się frez palcowy od walcowego, jak użyć rozwiertaka czy jak wykonać gwint M6.

Obsługa i naprawa

Operator powinien wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie obsługiwać frezarkę, Jest to chyba jego najważniejsze zadanie. Dobrze też, jeśli potrafi dokonać w niej jakiś małych napraw – aczkolwiek nie jest to wymagane, bo zwykle są inni ludzie od tego.

Pomiar i korekta

Ważne, aby operator frezarki potrafił dobrze używać urządzeń pomiarowych i w razie czego dokonywał korekt. Szczególnie jest to istotne, gdy używa obrabiarki sterowanej numerycznie, gdzie obróbka może być dokładna do mikrona, więc tutaj trzeba prócz suwmiarki umieć także posługiwać się mikromierzem.

Co powinien robić?

Dobry frezer powinien potrafić posługiwać się znakomicie narzędziami pomiarowymi i czytać dokładnie dokumentację techniczną. Musi koniecznie mieć wiedzę, która mu powie jakiego materiału, narzędzi i wariantów obróbki ma użyć, aby wyfrezować dany detal. Oczywiście musi doskonale posługiwać się frezarką i miło będzie, jeśli będzie w stanie dokonać w niej drobnych napraw. Najważniejsze jest jednak aby jego praca była bezpieczna dla niego i ludzi obok.

Zobacz także