Czy operator obróbki skrawaniem to zawód przyszłości?

kwi4,2018

Wybór odpowiedniego zawodu jest jednym z najbardziej istotnych wyborów w naszym życiu. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę rozwój i to, że obecnie modny etat może za kilkanaście lat wyjść z użycia. Jednym z ciekawych zawodów jest operator obróbki skrawaniem. Czy ma on dobrą przyszłość?

Operator obróbki skrawaniem

Taka osoba zajmuje się obsługą maszyn skrawających tak, aby wykonać interesujący nas detal. Zapotrzebowanie na takie elementy będzie zawsze, a już na pewno przez kolejne 100 lat. Obecnie tokarki czy frezarki konwencjonalne powoli odchodzą do lamusa, a coraz częściej spotyka się maszyny sterowane numerycznie, czyli…

Obrabiarki CNC

Czym różni się taka frezarka od tej konwencjonalnej? Po pierwsze to dokładność! Obrabiarka CNC potrafi być dokładna do mikrona, więc możemy tworzyć detale kosmicznie dokładne. Tak, nawet sprzęt kosmiczny tworzy się na tych niesamowicie precyzyjnych obrabiarkach. Kolejnym plusem obrabiarki sterowanej numerycznie jest to, że po zaprogramowaniu i ustawieniu jej, wykonuje ona pracę automatycznie. Sama zmienia narzędzia, obraca detal itd. Więc jest to niesamowita oszczędność czasu.

Obecnie

Aktualnie bardzo łatwo dostać się do pracy z papierem operatora obrabiarek skrawających. Z racji tego, że sprzęt konwencjonalny jest tani, to bardzo często można go spotkać na zakładach. Jednak w większych miejscach pracy to maszyny CNC są najbardziej popularne, gdyż są diabelnie dokładne i można przy ich pomocy szybko i wydajnie pracować.

Przyszłość

Czy operator obróbki skrawaniem to zawód przyszłości? Z pewnością można powiedzieć, że tak. Większą część tego, czego używamy w przemyśle – posiada elementy wykonane na maszynach skrawających. Jeśli będziemy umieć programować i obsługiwać nowoczesny sprzęt CNC, to z pewnością w przyszłości nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem pracy. W przyszłości obrabiarki sterowane numerycznie totalnie wygryzą stare obrabiarki konwencjonalne. Więc jeśli chcemy zapewnić sobie dobrą przyszłość, to uczmy się jak najwięcej o obrabiarkach CNC.

Zobacz także