Czy opłaca się ukończyć kurs operatora wózków widłowych?

lip3,2018

Aktualnie rynek pracy obfituje w bardzo wiele stanowisk tych z przeciętną płacą, do której podjęcia nie potrzeba szczególnych umiejętności. Przy odrobinie wysiłku znajdziemy również ciekawe oferty z lepszym wynagrodzeniem, ale tutaj potencjalni pracodawcy stawiają większe wymagania w stosunku do kandydatów. Dlatego, aby nasza praca, poza satysfakcją, dawała godne źródła zarobków, warto zainwestować w swój własny rozwój. Przykładem będzie ukończenie kursu na operatora wózków widłowych. W Polsce zapotrzebowanie na tego typu pracowników jest stale wysokie i zawsze znajdziemy zatrudnienie w tej branży. Podobnie na całym świecie jest to zawód wysoce doceniany i znalezienie pracy operatora nie stanowi wyzwania.

Jak wygląda takie szkolenie?

Najpierw musimy przejść badania u lekarza medycyny pracy. Wystawia on zaświadczenie, w którym zawarta jest informacja o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia takiego szkolenia. Następnie znajdujemy placówkę, która zajmuje się kształceniem zawodowym i oferuje kurs na operatora wózków widłowych. Jeśli spełniamy wymagania formalne, takie jak ukończenie 18 lat i posiadanie zaświadczenia lekarskiego, możemy opłacić szkolenie i wybrać dogodny termin rozpoczęcia zajęć zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Ceny za taki kurs wahają się w granicach 300-500zł. Jeśli chwilowo nie mamy pełnej kwoty na opłacenie szkolenia, to wiele placówek oferuje możliwość płatności w ratach. Po mniej więcej tygodniu, bo tyle trwa szkolenie, przystępujemy do egzaminu państwowego i po pozytywnym ukończeniu możemy cieszyć się certyfikatem potwierdzającym nowo zdobyte uprawnienia. Urząd Dozoru Technicznego kwalifikuje trzy typy szkoleń na wózki widłowe. Są to:

– I WJO na wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym specjalizowane: z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem oraz ze zmiennym wysięgiem

– II WJO na wózki jezdniowe podnośnikowe

– III WJO na wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane

Zwróćmy uwagę przy wyborze miejsca naszego szkolenia, na jaki typ wózków zdobywamy uprawnienia, i czy któryś z nich nie jest po prostu wyłączony z oferty. Najlepiej znaleźć placówkę, w której nie będzie podziału, bo wtedy możemy liczyć na to, że zdobywamy wszystkie uprawnienia za jednym razem.

Dlaczego warto zostać operatorem wózków widłowych?

Po pierwsze uprawnienia są ważne bezterminowo. Oznacza to, że nie musimy podejmować pracy jako operator od razu po zakończonym kursie i możemy skorzystać z uprawnień nawet po 10 latach. Nasz certyfikat ma charakter międzynarodowy, co jest szczególnie ważne, gdy chcemy podjąć lepiej płatną pracę w innym kraju. Drugim aspektem jest fakt, że za niedużą opłatą oraz niewielkim nakładem czasu zwiększamy swoje szanse na rynku pracy. Operator wózków widłowych może liczyć na zdecydowanie większe zarobki niż magazynier bez uprawnień. Trzecim powodem jest to, że dajemy sobie szansę na zmianę zawodu i lepsze wynagrodzenie, a także jest to inwestycja w samorozwój, który aktualnie jest wysoko ceniony na rynku pracy. Możemy początkowo znaleźć zatrudnienie w magazynach przy dyskontach, a z czasem i nabytym doświadczeniem mamy możliwość znalezienia zatrudnienia w dużych halach magazynowych. A jeśli nie jesteśmy przekonani, czy to praca dla nas, spróbujemy swoich sił w pracy dorywczej, która pozwoli nam podreperować nasz budżet.

Jak już wspomniano kurs na operatora wózków widłowych nie wymaga od kandydatów wielkich umiejętności, ale go ukończyć, aby profesjonalnie umieć obsługiwać tę maszynę. Jest to praca zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Dlatego, jeśli tylko mamy chęci i trochę czasu, warto ukończyć takie szkolenie.

Inspirowane: Akademia-efect.pl – ładowarki teleskopowe uprawnienia

Zobacz także