Czy warto myśleć o własnej działalności?

kwi4,2018

Dla przeciętnego człowieka praca w zasadzie zawsze równa się etatowi. Niewielka część osób chętniej wybrałaby umowę zlecenia albo umowę o dzieło, a jeszcze mniejsza część polskiej populacji wybrałaby kierowanie własną działalnością gospodarczą. Dlaczego ten ostatni punkt wydaje się tak niechciany? Przede wszystkim dlatego, że własna firma to duża odpowiedzialność, która w oczywisty sposób skupia się na osobie prowadzącego.

Ten, kto chce zarabiać duże pieniądze, musi liczyć się też z tym, że na jego barkach spoczną nie tylko kwestie organizacyjne, ale także wszelkie związane z odpowiedzialnością za błędy pracowników oraz za zdarzenia losowe. Z drugiej strony należy pamiętać, że własny biznes to także ryzyko. Nie wszystko musi pójść przecież po myśli prowadzącego. Nie zawsze można trafić na dobry moment w rynku. Nie zawsze można faktycznie przebić oferty konkurencji. W praktyce działalności pojawia się też cała masa losowych problemów.

Co może zachęcać?

Zachęcać do założenia biznesu mogą planowane akty prawne w tej dziedzinie. Nowe przepisy, które lada chwila wejdą w życie znacznie upraszczają prowadzenia działalności gospodarczej. Nie należy jednak się spodziewać, że przedsiębiorca wpłynie spokojnie na wody bezpieczeństwa dzięki tym regulacjom. Niebezpieczeństwo wpadnięcia w konflikt z prawem od strony formalnej zostanie zminimalizowane- właśnie to jest kluczem planowanych regulacji.

Dzięki temu wiele przyszłych przedsiębiorców w ogóle będzie mogło pomyśleć o własnej działalności. Wszelkie kwestie formalne bardzo odstraszają. Jeżeli procedury będą proste, a wymagana dokumentacja niewielka- więcej ludzi zacznie działać. Zachętą może być także zapotrzebowanie, które stale rośnie, na nowe technologie. Działanie w tym sektorze może okazać się bardzo dochodowe.

Praktyka

Praktyka jednak pokazuje, że w dalszym ciągu niewiele osób chce się decydować na prowadzenie własnej firmy. Oczywiście należy takie decyzje szanować- nie każdy musi chcieć żyć w poczuciu zwiększonej odpowiedzialności. Należy tylko wyrazić życzenie, by osób dążących do rozwoju przedsiębiorczości w kraju było coraz więcej.

Zobacz także