Czym charakteryzuje się wylewka betonowa?

lis22,2018

Wylewka betonowa, którą często określa się również jako jastrych lub szlichta to warstwa podłogi, na którą bezpośrednio kładzie się posadzkę w domu lub mieszkaniu. To właśnie na wylewce betonowej układa się później terakotę, parkiet lub panele. Ma ona niebagatelne znaczenie, bo stanowi podporę dla widocznych elementów wykończeniowych – jeśli zostanie wykonana niewłaściwie, może okazać się, że płytki pękają, a deski, panele lub klepki wypaczają, odkształcają lub nie będą się trzymać. Poza tym prawidłowo wykonana wylewka betonowa powinna zapewniać również odpowiednią izolację akustyczną i termiczną. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat przygotowania i położenia wylewki betonowej.

Wylewka betonowa – najtrwalszy podkład

Podstawową cechą charakterystyczną wylewki betonowej jest jej niska cena oraz odporność na wilgoć. Sprawia to, że wylewka betonowa sprawdzi się idealnie zarówno w domu wielokondygnacyjnym, jak i mieszkaniu, a nawet garażu czy tarasie. Wpływ na te właściwości ma skład mieszanki, z której przygotowuje się wylewkę betonową. Składają się na nią różnego rodzaju naturalne kruszywa o odpowiednio dobranej wielkości, a także spoiwa i dodatki wpływające na właściwości wylewki. W związku z powyższym nie ma czegoś takiego jak jeden rodzaj wylewki betonowej. Ta może być różna, tak samo, jak jej właściwości – warto przed zakupem zapoznać się z opiniami ekspertów i wybrać produkt, który będzie pasował najlepiej do danego rodzaju pomieszczenia. Wiele przydatnych informacji na temat wylewki betonowej można znaleźć między innymi pod tym linkiem: http://betonnadom.pl/porady-wykonawcze/najczesciej-zadawane-pytania-dotyczace-betonu/wylewka-betonowa-jak-ja-zrobic.

Prawidłowe przygotowanie podłoża pod wylewkę betonową

Wybranie odpowiedniej mieszanki do przygotowania wylewki betonowej jest pierwszym ważnym krokiem. Drugim, jest przygotowanie podłoża pod wylewkę. I ponownie, nie ma na to jednego prostego przepisu, bo wiele uzależnione jest od tego, gdzie wylewka betonowa będzie kładziona. Inaczej trzeba postępować, gdy jest to wylewka na parterze bez podpiwniczenia, inaczej, gdy znajduje się między kondygnacjami. W pierwszej sytuacji trzeba zadbać przede wszystkim o odpowiednią izolację termiczną ze styropianu o odpowiedniej twardości, ściśliwości oraz wysokości. Gdy wylewka betonowa znajduje się między piętrami, trzeba z kolei upewnić się,  że przestrzeń jest odpowiednio wygłuszona. Rozwiązania są różne – mogą to być odpowiednie maty izolacyjne, wełny mineralne lub akustyczny styropian. Zarówno wokół wylewki betonowej na parterze, jak i między kondygnacjami, trzeba wykonać dylatację. Przede wszystkim dlatego, że wylewka musi mieć zostawioną przestrzeń „do pracy”. Dylatacja jest jednak ważna również w kontekście wygłuszenia – bez niej każdy dźwięk, na przykład upadającego na podłogę przedmiotu, będzie niósł się donośnie po całym domu lub mieszkaniu.

Jak wykonać wylewkę betonową?

Od prawidłowego wykonania wylewki betonowej zależy, czy będzie ona trwała, nie pojawią się na niej pęknięcia lub  nierówności. Zacząć należy od odpowiedniego zagruntowania powierzchni – dzięki temu wylewka lepiej trzyma się powierzchni, a także wyklucza się ryzyko pojawienia się zagłębień czy nawet kraterów. Kolejna kwestia to grubość wylewki. O tej wartości decyduje projektant budynku, a informację o niej można znaleźć najczęściej w projekcie. W pewnym uproszczeniu można napisać, że przyjmuje się, iż w budynkach mieszkalnych wylewka betonowa powinna mieć około 5 centymetrów. Jeśli natomiast wykonuje się ją w garażu lub na zewnątrz – oprócz tego, że powinno użyć się do tego innej mieszanki, odpornej na warunki atmosferyczne – musi być ona wyższa, nawet do 10 centymetrów. Dużą staranność trzeba przyłożyć również do wyrównania wylewki. Przyjmuje się, że różnica poziomów może wynosić maksymalnie 2-3 mm. Dzięki temu docelowa podłoga będzie lepiej przytwierdzona do podłoża, będzie również bardziej stabilna.

Pielęgnacja wylewki betonowej

Po położeniu wylewki betonowej największym zagrożeniem jest zbyt szybka utrata wilgotności, która sprawi, że podłoże stanie się bardzo kruche. Wylewkę można z odpowiednim natężeniem skraplać wodą, przykryć folią lub zastosować różnego rodzaju preparaty regulujące tempo schnięcia. Trzeba również brać pod uwagę kwestie temperatury, przewiewu w pomieszczeniu czy wilgotności powietrza. Nie ma jednego schematu postępowania, ale zakłada się, że czas wzmożonej pielęgnacji wylewki betonowej może trwać do 7 dni, a swoje docelowe właściwości osiąga ona nawet po 28 dniach.

Artykuł sponsorowany

Zobacz także