Dzisiaj pewna grupa dzieci nie chodzi do przedszkola, choć mogłaby, bo rodziców stać nawet na placówkę prywatną. Zazwyczaj tłumaczą oni jednak, że mają z kim zostawić dziecko w domu, a w dodatku w przedszkolu dzieci bardziej chorują. Owszem, jest w tym sporo prawdy, jednak przedszkole to także sporo korzyści dla dzieci.
Nauka
W przedszkolu dzieci malują, rysują, lepią z plasteliny, wycinają, innymi słowy spędzają mnóstwo czasu wykonując różne prace manualne. Dzięki temu przygotowują się do zajęć szkolnych. Uczą się też liter i cyfr, wierszyków i piosenek.
Oczywiście tego wszystkiego dzieci mogą się uczyć także w domu, jednak nauka w grupie przynosi jeszcze inne korzyści. Dzieci w wieku przedszkolnym lubią sobie pomagać. Jeśli jednemu coś wychodzi słabiej, ma szansę podejrzeć, jak radzą sobie z zadaniem koleżanki i koledzy i nauczyć się czegoś poprzez naśladownictwo.
Zabawa
Dzieci przebywając w przedszkolu choćby przez pół dnia, cały czas są z dziećmi. Będąc w domu, oczywiście bywają wyprowadzane na spacer, czy na plac zabaw, jednak zawsze jest to czas krótszy, niż „dniówka” przedszkolna.
Pierwsze przyjaźnie
Życia w społeczności można nauczyć dziecko do pewnego stopnia także podczas wychowania domowego. Jednak w przedszkolu zawiązują się pierwsze przyjaźnie, czy dobre znajomości. Dziecko uczy się relacji i z grupą i z pojedynczymi dziećmi, obserwuje różne zachowania rówieśników oraz reakcje na nie zarówno rówieśników, jak i osób dorosłych, najczęściej opiekunów, Może na tej podstawie samo nauczyć się wyciągania pewnych wniosków i samemu określić, czy konkretne zachowania zaobserwowane u kogoś, podobają mu się, czy nie i czy wobec tego warto zachowywać się w konkretny sposób.
Pierwszy rok bywa trudny
Niektóre dzieci potrzebują więcej czasy, aby dostosować się do warunków przedszkolnych. I nie chodzi tylko o relacje społeczne, ale i o zdrowie. Pierwsze miesiące w grupie często skutkują wieloma infekcjami. Jednak warto to przetrwać. Dzięki temu dziecko będzie mniej chorowało w szkole, bo nabędzie już pewną odporność.