Z roku na rok możemy obserwować stale rosnące i niesłabnące zainteresowanie ogrzewaniem gazowym na terenie całego kraju. Dlaczego rozwiązanie to stało się tak popularne i w krótkim czasie zyskało wielu zwolenników? Ogrzewanie gazowe posiada kilka niewątpliwych atutów. Jednak prawdopodobnie najważniejszym z nich jest jego opłacalność. Wykorzystanie gazu propan do ogrzewania domu jest bardzo ekonomiczne i przekonało się o tym już wielu użytkowników.
Ogrzewanie domu propanem – koszty początkowe
Podobnie jak przypadku każdej inwestycji, tak samo i w odniesieniu do instalacji gazowej, musimy się liczyć z poniesieniem pewnych kosztów początkowych. W ich skład wchodzi opłacenie projektu, poprowadzenie instalacji, zakup kotła gazowego, zbiornika na gaz oraz opłacenie Inspektora Dozoru Budowlanego, który musi odebrać całą inwestycję. Do tego doliczyć należy jeszcze wszystkie koszty urzędowe związane z otrzymaniem pozwolenia na przeprowadzenie inwestycji. Po podliczeniu może się to wydawać dość sporo. Jednak jeśli popatrzymy nieco dalej i policzymy roczny koszt ogrzewania budynku, to okaże się, że inwestycja ta w bardzo krótkim czasie zacznie się zwracać. Dodatkowo istotne dla osób, które do tej pory korzystały z innej formy ogrzewania i chcą przejść na ogrzewanie domu gazem propan jest fakt, że nie ma potrzeby przerabiania grzejników. Niezależnie od tego czy dom wyposażony jest w ogrzewanie podłogowe, czy też w tradycyjne grzejniki, kocioł na gaz może zostać z łatwością podłączony do układu, bez potrzeby przeprowadzania większych, a zarazem bardziej kosztownych remontów.
Ceny gazu propan
Ceny propanu kształtują się bardzo różnie. Zmieniają się w zależności od regionu kraju, ale również od pory roku. Wynika to z faktu, że po zakończeniu sezonu grzewczego, ceny gazu propan gwałtownie spadają. Jeżeli zdecydujemy się na nieco większy zbiornik na gaz, tak byśmy mogli tankować go wiosną lub latem, a więc poza sezonem, to również możemy sporo oszczędzić już na samym paliwie. Jednak nawet jeśli nie pomyślimy o takim rozwiązaniu, to ogrzewanie za pomocą gazu propan w perspektywie całego sezonu, jest znacznie tańsze niż ogrzewanie przy użyciu węgla, ekogroszku, drewna czy oleju opałowego. Ponadto stale wzrastająca popularność tej formy ogrzewania, idący za tym wzrost popytu i rosnąca konkurencja na rynku dostawców gazu, również dodatkowo wpływają na obniżenie cen paliwa.
Nowoczesne kotły kondensacyjne
Dostępne na rynku kotły kondensacyjne nowej generacji to nie tylko wygoda użytkowania, ale także oszczędność, która będzie procentować latami. Przede wszystkim kotły takie są niemal całkowicie bezobsługowe. Pozwalają użytkownikowi ustawić odpowiednią temperaturę grzania i cieszyć się ciepłem w domu, bez potrzeby doglądania kotła. Ale to nie wszystko. Dzięki zastosowaniu kondensacji, straty ciepła są minimalne. Kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło pozostające w ulatniającej się ze spalania gazu parze i wykorzystują je do podnoszenia temperatury w samym kotle. Dzięki temu koszt ogrzewania dodatkowo się obniża. Wynika to z tego, że kotły kondensacyjne wykorzystują znacznie mniej paliwa, by utrzymać w pomieszczeniach żądaną temperaturę, niż w przypadku tradycyjnych kotłów niekondensacyjnych, które potrzebują tego paliwa więcej.
Wszechstronność gazu propan
Dzięki możliwości wszechstronnego wykorzystania gazu propan w gospodarstwie domowym możemy zwiększyć swoje oszczędności. Jak to zrobić? Wystarczy do istniejącej lub dopiero powstającej instalacji gazowej podłączyć również inne sprzęty. I tak możemy wykorzystać gaz do przyrządzania potraw na kuchence gazowej oraz do podgrzewania wody użytkowej. W miejscach gdzie brak jest podłączenia do miejskiej sieci gazowej, może to być doskonała alternatywa dla zasilanych energią elektryczną kuchenek czy bojlerów na wodę lub też butli z gazem. Gaz propan jest dużo bardziej ekonomiczny i pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności.
W tym miejscu warto wspomnieć, że podłączenie kuchenki gazowej do instalacji z gazem propan nie wymaga przerabiania jej czy też zakupu nowego sprzętu. Wszystkie kuchenki gazowe dostępne na rynku z powodzeniem mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym, jak i gazem propan, pobieranym ze zbiornika za domem.
Źródło: LpgDirect.pl – instalacja gazowa w domu