Fizjoterapia uroginekologiczna – jak może pomóc?

maj12,2023

Fizjoterapia uroginekologiczna zyskuje coraz większą popularność. Zabiegi przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach, dlatego korzysta z nich coraz więcej kobiet w różnym wieku. Komu może pomóc ten rodzaj fizjoterapii i na czym polegają zabiegi?

Fizjoterapia uroginekologiczna – czym właściwie jest?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina fizjoterapii, która obejmuje profilaktykę, diagnostykę oraz leczenie nieprawidłowości w obrębie miednicy. Do specjalistów zgłaszają się głównie kobiety. Do głównych przypadłości, które mogą zlikwidować zabiegi fizjoterapii uroginekologicznej należą:

  • nietrzymanie moczu i częstomocz
  • nietrzymanie stolca i gazów
  • ból podczas stosunku seksualnego wywołany nieprawidłowym napięciem mięśni dna macicy
  • obniżenie narządów rodnych po porodzie (m.in. macicy)
  • problemy z osiągnięciem orgazmu podczas stosunku
  • mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Indywidualnie dobrane zabiegi przyspieszają powrót do aktywności fizycznej młodym mamom po urodzeniu dziecka. Fizjoterapeuta przygotowuje również kobiety w ciąży do porodu. Uczy m.in. jak rytmicznie oddychać oraz rozluźniać mięśnie podczas porodu. Wiele kobiet wciąż zmaga się z intymnymi problemami.

Komu może pomóc fizjoterapia uroginekologiczna?

Korzystanie z zabiegów jest wskazane w ramach profilaktyki, jak i leczenia istniejących schorzeń. Kobiety mogą zgłaszać się do fizjoterapeuty urologinekologicznego w każdym wieku. W szczególności zabiegi są polecane Paniom, które mają problemy z utrzymaniem moczu, stolca i gazów. Specjaliści pomagają również kobietom po okresie połogu, które cierpią na bóle wywołane cesarskim cięciem lub po nacięciu krocza. Z wizyt korzystają również pacjentki po przebytych operacjach w obrębie krocza i miednicy oraz chcące zwiększyć satysfakcję z życia seksualnego. Zabiegi pomagają  również pacjentkom w okresie menopauzy, których mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu. Dziedzina ta jest ciągle rozwijana.

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Dysfunkcja miednicy najczęściej jest spowodowana  nieprawidłowym napięciem mięśniowym – słabym lub zbyt silnym. Mięśnie, więzadła i powięzi, z których składa się dno miednicy to rusztowanie podtrzymujące narządy płciowe, ale także pęcherz moczowy i odbytnicę. Wiek, choroby i przebyte zabiegi powodują utratę elastyczności oraz osłabienie tkanek dna miednicy. To z kolei wywołuje wspomniane dolegliwości oraz dyskomfort w życiu codziennym. Fizjoterapia uroginekologiczna zwiększa wytrzymałość i tkanek tworzących dno miednicy, przez odpowiednie zabiegi wzmacniające i ćwiczenia. Zabiegi składają się z technik:

  • manualnych – w tym badania per vaginam (przezpochwowego), a także per rectum (przezodbytowego)
  • wisceralnych – m.in.: trening mięśni dna miednicy i aktywacja mięśni brzucha, w celu wzmocnienia i uelastycznienia tkanek
  • kinesiotaping – u niektórych pacjentek stosuje się kinesiotaping, czyli oklejanie partii mięśni w obrębie brzucha. Pacjentki wykonują przy tym ćwiczenia w domu, zalecone przez specjalistę. Zastosowanie taśm, zmniejsza również dolegliwości bólowe, m.in. po cesarskim cięciu.

Do fizjoterapeuty urologinekologicznego warto zgłosić się najszybciej, gdy tylko pojawią się problemy urologiczne, ginekologiczne lub w okresie ciąży.  Im prędzej rozpoczęte zabiegi, tym szybszy efekt.

Zobacz także