Górnośląski Okręg Przemysłowy – klucz do sukcesu

cze6,2018

Patrząc na mapę Polski nie można nie zwrócić uwagi na Górnośląski Okręg Przemysłowy, liczącą już ponad trzy miliony mieszkańców konurbację składającą się z wielu dużych miast, będącą prawdziwym skarbem polskiej gospodarki. Podstawowe miasta tego rejonu to Katowice, stolica województwa, Gliwice, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Tychy czy Rybnik. Jest to teren całkowicie skupiony na prowadzeniu licznych segmentów gospodarki, całkowicie zdegradowane zostało tam bowiem rolnictwo. Jednakże cały czas kwitnie górnictwo, hutnictwo i rozmaite dziedziny przemysłu ciężkiego.

Dlaczego Górny Śląsk? 

Skąd sukces tego miejsca i dlaczego ma tak wielkie znacznie dla reszty kraju? Przede wszystkim na terenie Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego, które historycznie należy jeszcze do Wielkopolski, znajdują się bogate złoża węgla kamiennego, który jest podstawowym polskim środkiem opałowym i jednym z naszych głównych produktów eksportowych. Ten surowiec mineralny nie jest wystarczająco ekologiczny, ale zdecydowanie najbardziej powszechny w domach, fabrykach i elektrowniach na terenie naszego kraju. Warto wiedzieć, że elektrownie, w których środkiem opałowym jest węgiel kamienny lub węgiel brunatny, produkują aż 90% krajowego zużycia energii elektrycznej. Gdyby więc nagle Górnośląski Okręg Przemysłowy przestał „działać” mielibyśmy do czynienia z kryzysem energetycznym na terenie całego państwa. Węgiel i nie tylko

Oprócz wydobycia węgla kamiennego, na Górnym Śląsku prawidłowo rozwinęło się hutnictwo oraz przemysł transportowy i chemiczny. Wielkie hale zatrudniające miliony pracowników są znakomitym oparciem dla innych regionów naszego kraju, województwo śląskie należy do najbogatszym w naszym państwie. Warto jednak powiedzieć, że kosztem przemysłu ucierpiała estetyka miast i czystość powietrza – GOP to nie jest wymarzone miejsce do życia dla osób, które uwielbiają spokój i ciszę.

Zobacz także