Jak doczyścić podłogę po remoncie?

maj24,2021

Każdy z pewnością kocha remonty, ale wyłącznie ze względu na efekty. Czyli takiej, gdzie można usiąść wygodnie na nowej kanapie i podziwiać wykonaną wcześniej pracę. Poprzednie etapy prac nad odświeżonym i lepszym wnętrzem wiążą się jednak z niesamowicie żmudną i ciężką pracą. W pierwszej kolejności, na myśl przychodzi porażające kłucie ścian, a potem stawianie nowych, brudne i zakurzone etapy szpachlowania czy pełne plam po farbie malowanie ścian. Nie da się nie dostrzec, że wszystkie wspomniane prace remontowe są związane z ciągłymi zabrudzeniami. Co gorsza nie należącymi do najprostszych w usuwaniu. I tutaj dochodzimy do jednego z ważniejszych momentów prowadzących do efektu finalnego każdego remontu – wielkiego sprzątania. Szczególnie trudnego, jeśli pewne elementy wyposażenia wnętrza nie są remontowane, a niedokładny specjalista źle zabezpieczył powierzchnię przed pracą.

Czyszczenie podłogi

To niemal najtrudniejsza czynność do wykonania po ciężkim remoncie. Podłoga niejednokrotnie zostaje zabrudzona zaprawą, szpachlą czy innymi trudno zmywalnymi substancjami. Specjaliści, mimo swoich starań, często nie są w stanie dokładnie zabezpieczyć tej najczęściej używanej i najbardziej narażonej powierzchni. Jednakże nie da się pominąć ani zbagatelizować tego etapu remontu, ponieważ bez gruntownych porządków nie da się osiągnąć efektu końcowego.

Jak wyszorować podłogę z uporczywych plam? 

Na pierwszym miejscu należy pamiętać o usunięciu suchych nieczystości takich jak gruz czy przede wszystkim wszechobecny kurz. Tutaj sprawdzi się najlepiej tradycyjna miotła, a następnie mocno ssący odkurzacz. Po takim sprzątaniu przychodzi czas na mycie podłogi płynami. Lecz w tym przypadku zwykłe preparaty stosowane podczas rutynowych porządków nie poradzą sobie z chemicznymi i zaschniętymi plamami. Natomiast energiczne i intensywne czyszczenie lub nawet skrobanie twardą szczotką, szczególnie delikatnych paneli czy podłogi drewnianej może skończyć się koniecznością wznowienia remontów i wymianą posadzki na nową. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak nie ma sytuacji bez wyjścia. Na ratunek tej ciężkiej sytuacji przychodzą współcześni producenci chemii gospodarczej. Produkują niezawodne środki do mycia podłóg, które zawierają skład dostosowany do usuwania najcięższych plam, rozpuszczając nawet te wielowarstwowe ślady po farbach czy lakierach. Co więcej w połączeniu z myjkami ciśnieniowymi skuteczność preparatów wzrasta, a przy tym maleje wysiłek włożony w szorowanie każdej powierzchni. Ponadto owe środki do mycia podłóg są dostosowane do różnych materiałów. Inaczej będzie działać preparat przeznaczony do drewna od tego, którym powinno się myć naturalny kamień. Zatem należy pamiętać o odpowiednim jego doborze, a podłoga powróci do stanu sprzed remontu.

Wiedza na temat dostępnych sposobów i środków do gruntownego czyszczenia uporczywych plam powstałych na różnych rodzajach podłóg, sprawi, że już żaden remont nie będzie straszny. Ponadto warto pamiętać, że efekt końcowy nie zawsze wiąże się z fizycznym trudem nie do pokonania. A przyjemniejsza i lżejsza praca na etapie sprzątania po remoncie wyłącznie pozytywnie wpłynie na jego odbiór i ogólne zadowolenie.

Zobacz także