Jak niszczyć  dane zawarte na elektronicznych nośnikach?

kwi19,2021

Coraz więcej przedsiębiorstw co roku decyduje się na przekazanie kwestii niszczenia dokumentów firmom zewnętrznym. Profesjonalne firmy zajmujące się utylizacją dokumentów cyklicznie odbierają kontenery z dokumentami i wywożą je w miejsce niszczenia. Co jednak z dokumentami, które przechowujemy w formie elektronicznej? Przecież zawierają tak samo ważne i nieraz poufne dane, jak ich papierowe odpowiedniki.

Dokumenty zapisane na dyskach twardych komputerów, zewnętrznych dyskach (w tym: pendrive’ach), smartfonach, płytach CD/DVD czy kartach pamięci również można przekazać firmie, która zajmuje się profesjonalnym niszczeniem dokumentów. Jak wygląda proces niszczenia dokumentów, które zapisane są na cyfrowych nośnikach oraz jak przygotować się do takiej usługi? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, aby poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Po pierwsze – weryfikacja.

W zabieganym świecie pracy zdarza się, że czasem wśród dokumentów przeznaczonych do zniszczenia przypadkiem znajduje się coś, czego jednak możemy jeszcze potrzebować. O ile łatwiej wygląda sprawa takiej pomyłki w przypadku dokumentów papierowych, ponieważ możemy wizualnie ocenić, czy coś jest nam potrzebne czy nie – samo patrzenie na dysk twardy czy płytę CD nie da nam gwarancji, że o niczym nie zapomnieliśmy.

Warto więc jeszcze przed przekazaniem nośników cyfrowych do utylizacji bardzo dokładnie przejrzeć zawartość każdego z nich, włączając w obszar poszukiwań również ukryte foldery. Może się okazać, ze znajdziemy coś, czego jednak będziemy jeszcze chętnie używać. Te nośniki, które finalnie zostaną zniszczone powinny być również tymi, które zostały kilkukrotnie sprawdzone pod kątem zawartości. Po zakończonym procesie utylizacji odzyskanie plików stanie się bowiem absolutnie niemożliwe – ale przecież o to nam chodzi, prawda?

Po drugie – świadomość

Czasem na etapie – żmudnej, aczkolwiek koniecznej – weryfikacji nośników cyfrowych człowiek zaczyna się zastanawiać, czy nie prościej byłoby po prostu wyrzucić niepotrzebne pliki do wirtualnego kosza. Daje to pozorne oszczędności, ponieważ „chroni” nas przed zniszczeniem nośnika cyfrowego w całości i pozwala na jego ponowne wykorzystanie.

Warto jednak mieć świadomość, że osoby zajmujące się włamywaniem na dyski twarde i odzyskiwaniem danych nie widzą dużego wyzwania w przywróceniu pliku, który został przeniesiony do kosza. Jeżeli więc chcesz mieć absolutną  pewność, że pliki zostaną bezpowrotnie usunięte – warto zniszczyć nośniki w całości.  Dlatego tak ważna jest wstępna weryfikacja – ponieważ później już nie będzie odwrotu!

Po trzecie –jak przebiega niszczenie nośników elektronicznych?

Nośniki elektroniczne zawierające dane, które musimy zniszczyć są utylizowane za pomocą specjalnych maszyn niszczących. Maszyny te wyposażone są w noże oraz części zgniatające, dzięki którym ponowne odczytanie czegokolwiek z naszych płyt oraz innych nośników danych staje się niemożliwe. Niszczenie cyfrowych nośników danych stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców, ponieważ jest to czynność, którą ciężko jest samodzielnie wykonać w warunkach biurowych – warto jest powierzyć tę rolę profesjonalistom, którzy zadbają o bezpieczeństwo informacji dotyczących naszej firmy. 

Warto dodać, że na rynku istnieją modele niszczarek biurowych, które pozwalają już nie tylko na niszczenie papieru, ale także mniejszych nośników cyfrowych, czyli kart płatniczych, dyskietek lub płyt CD/DVD. W przypadku większych urządzeń, takich jak np. dyski twarde komputerów – warto zwrócić się po pomoc do profesjonalistów. 

Podsumowując – aby zapewnić bezpieczeństwo danych swoich klientów oraz pracowników warto jest poprosić o poradę oraz pomoc ekspertów zajmujących się profesjonalnym niszczeniem dokumentów zawartych na nośnikach cyfrowych. Jest to dla nas – przedsiębiorców, którym zależy na ochronie danych – gwarancja spokoju oraz bezpieczeństwa danych, które po wykonaniu usługi stają się niemożliwe do ponownego odczytania.

Źródło: Essi – niszczenie dokumentów

Zobacz także