Jak pozbyć się lęku przed utratą pracy?

wrz12,2023

Lęk przed utratą pracy to uczucie, które może dotknąć każdego w różnych i najmniej spodziewanych momentach życia zawodowego. Niezależnie od tego, czy ktoś jest doświadczonym pracownikiem, czy dopiero rozpoczął pracę, taki lęk sprawia wiele trudności i negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Z tego rodzaju stresem trzeba sobie jak najszybciej poradzić, ponieważ pozostawiony sam sobie może przerodzić się w coś znacznie gorszego, z czym jeszcze trudniej będzie sobie poradzić

Zrozumienie czym jest lęk przed utratą pracy

Niestety, ale taki lęk jest dość powszechnym uczuciem, wśród osób pracujących, co nie jest korzystnym zjawiskiem, ponieważ może wpływać na jakość pracy oraz mieć negatywne skutki dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego pracowników. Kluczową kwestią jest zrozumienie, czym jest taki lęk i dlaczego się pojawił.

Identyfikacja przyczyn

Pierwszym może nawet najważniejszym krokiem w radzeniu sobie z lękiem przed utratą pracy jest zrozumienie, skąd się on bierze. Czy to obawa przed utratą dochodów i brakiem środków do życia, obawa przed zmianami w życiu zawodowym, czy może strach przed niepewnością? Identyfikacja przyczyn lęku jest niezwykle pomocna w jego kontrolowaniu.

Rozważenie realnych zagrożeń

Często taki lęk oparty jest na irracjonalnych obawach, które nie mają żadnych podstaw. Ważne jest, aby realnie ocenić swoją sytuację zawodową i zastanowić się, czy istnieją konkretne powody i realne szanse na to, że praca rzeczywiście może zostać utracona, czy to jedynie nieuzasadniony strach.

Rozwój umiejętności zawodowych i podniesienie własnej samooceny

Podniesienie poczucia własnej wartości i pewności siebie bardzo pomaga w radzeniu sobie z lękiem. Pracownicy mogą pracować nad swoimi umiejętnościami, doskonalić swoje kwalifikacje i budować swoje portfolio zawodowe.

Tworzenie planu zabezpieczenia (planu B)

Mając świadomość lęku przed utratą pracy, warto stworzyć plan alternatywny, który będzie zabezpieczeniem w razie jej utraty. To może obejmować oszczędzanie na nagłe wydatki, czy poszukiwanie alternatywnych źródeł dochodów. Zabezpieczenie finansowe może przyczynić się do zmniejszenia leku, bo wiadomo, że w razie najgorszego scenariusza nie zostaje się z niczym.

Znalezienie wsparcia

Rozmowa o swoich obawach z bliskimi, przyjaciółmi, kolegami z pracy lub terapeutą może pomóc w łagodzeniu lęku. Wsparcie społeczne jest kluczowe w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Zawsze jest lepiej, gdy człowiek się komuś „wygada”.

Rozwijanie strategii radzenia sobie ze stresem

Lęk przed utratą pracy powoduje stres, który negatywnie wpływa na zdrowie. Rozwijanie strategii radzenia sobie ze stresem, np. relaks przy swoim hobby czy inne metody, które pomagają zapomnieć, bardzo pomagają w zachowaniu równowagi emocjonalnej.

Poszukiwanie profesjonalnej pomocy

Jeśli lęk staje się przytłaczający, trudno sobie z nim poradzić i  w zasadzie nic nie pomaga, to warto poszukać profesjonalnej pomocy. Terapia może pomóc w identyfikacji głębszych przyczyn lęku i opracowaniu strategii radzenia sobie z nim.

Lęk przed utratą pracy nawet gdy nieuzasadniony, może być trudnym uczuciem do opanowania, ale zrozumienie go i podjęcie kroków w kierunku jego kontrolowania może przynieść ulgę i pozwolić na spokojniejsze i pewniejsze podejście do życia zawodowego. Nie należy się bać, ani wstydzić, szukać wsparcia i profesjonalnej pomocy, aby stawić czoła temu wyzwaniu.

Zobacz także