Masaż tajski przez ponad 2 tysiące lat swojej tradycji przybrał wiele różnych form. To jak się do niego przygotować zależy od tego, z której z nich chcesz skorzystać.
To z kolei powinno być warunkowane przez efekty jakie chcesz osiągnąć.
Przykładowo tradycyjny masaż tajski rozciąga ciało, sprawia, że strzelają kości i zwiększa ogólną elastyczność ciała. Jest relaksujący, jednak przy pierwszym kontakcie potrafi zaboleć. Na dłuższą metę to dobrze – jeśli boli znaczy, że spięcia mięśni odpuszczają. Dotykanie takich miejsc nawet z małą siłą potrafi zaboleć, o czym pewnie każdy miał okazję się przekonać.
To samo dotyczy zakwasów – jeśli jesteś bezpośrednio po treningu lepiej wybrać inny rodzaj masażu.
Skoro tradycyjny masaż tajski w efekcie rozciąga i nastawia różne punkty w ciele powinien być wykonywany w ubraniu, które nie ogranicza ruchów.
Większość salonów masażu, szczególnie tajskiego, dysponuje kimonami do masażu, które należy przebrać przed samym rytuałem.
Warto wcześniej o to zapytać, ale generalnie nie trzeba zabierać ze sobą nic na przebranie.
Sam fakt masażu w ubraniu może wydawać się dziwny jednak tradycyjna forma nie zakłada użycia olejków, maści czy innych kosmetyków. Mogłyby zwyczajnie przeszkadzać przy figurach jogi pasywnej, która jest nieodłącznym elementem tego masażu.
Możesz się spodziewać również ucisku na tzw. punkty spustowe, na wschodzie nazywane punktami energetycznymi lub meridianami.
To, że tajskie masażystki używają takich technik podpowiada, że dla lepszych rezultatów terapii warto zainteresować się ćwiczeniami oddechowymi czy spróbować na własną rękę medytacji.
Świadomie kontrolując swój oddech i obserwując jego wpływ na ciało w trakcie masażu możesz doświadczyć jego prawdziwej mistycznej głębi – stan błogiego odprężenia ułatwia medytowanie na tyle, że może Ci się udać osiągnąć stan zarezerwowany dla zaawansowanych praktyków.
Bardziej przyziemnym efektem świadomego, głębokiego oddechu jest też redukcja bólu podczas ucisków wymienionych punktów energetycznych… A jeśli się nad tym głębiej zastanowić to nie jest to o tyle redukcja bólu co efektywniejsze rozpuszczanie blokad w tych miejsach, w czym oddech pomaga.
Dzięki temu poczujesz jakby jak całe ciało, kawałek po kawałku zaczynało oddychać i sprawniej funkcjonować.
Wracamy na ziemię – co z prysznicem przed lub po masażu?
W tej kwestii podobnie jak ze strojem – większość profesjonalnych punktów ma do dyspozycji klientów łazienkę, ręczniki i pozostałe wyposażenie.
O ile przy tradycyjnym tajskim masażu kąpiel jest wyłącznie kwestią komfortu Twojego lub masażystki, tak przy innych rodzajach może wręcz zaszkodzić.
Mowa tu w zasadzie o wszystkich wariantach masażu, który uwzględnia użycie olejków. Olejki aromatyczne, olejek kokosowy czy naturalne woski świec również wykorzystywane w masażach mają zbawienne dla skóry właściwości. Olejki aromatyczne poza tym, że ładnie pachną nawilżają i wygładzają skórę. Olejek kokosowy usuwa niedoskonałości, odżywia ją i odmładza. Podobne efekty przynosi masaż świecą.
Sęk w tym, że owe substancje uwalniają się do skóry jeszcze przez kilka godzin po skończonym masażu – dlatego bezpośrednio po nim nie warto iść pod prysznic i odłożyć to w czasie o jakieś dwie, trzy godziny.
Wyjątkiem od tej reguły jest masaż sportowy, do którego również używa się olejków i maści. W tym przypadku chodzi o przygotowanie organizmu do wysiłku lub zregenerowanie go po intensywnym treningu czy kontuzji. Balsam i olejek oczywiście nawilży skórę, jednak o wyjątku mówimy przez zupełnie inny cel masażu.
Kwestia przygotowań pozostaje tu w zasadzie bez zmian, poza tym, że osoby nie mające doświadczenia z masażem lub sportem raczej bez celu nie powinny z niego korzystać.
To bardzo intensywny zabieg i nie jedną osobę może zaskoczyć, a przecież w tym wszystkim chodzi o Twój relaks i regenerację.
Oczywiście są osoby, które rekreacyjnie decydują się na sportowy masaż – to trochę tak jak lubić bardzo pikantne jedzenie.
Jedni nie wyobrażają sobie czegoś takiego przełknąć, a inni bez ostrych przypraw nie wyobrażają sobie posiłku.
Odpowiedź na pytanie jak przygotować się do masażu tajskiego można sprowadzić do jednego prostego założenia.
Udaj się w sprawdzone, polecane miejsce, a o nic nie trzeba będzie się martwić. Jeśli natomiast zależy Ci na dogłębnym poznaniu walorów tej wschodniej sztuki leczenia dotykiem sprawdź ile mocy drzemie w świadomym oddychaniu i medytacji.
Zapraszamy po więcej informacji na stronę: www.thaisun.pl