Jak stworzyć energooszczędny dom?

cze20,2019

W dzisiejszych czasach wiele osób poszukuje metody, w jaki sposób stworzyć energooszczędny dom. Najprostszym rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna, która może być podłączona do publicznej sieci energetycznej. 

Dlaczego fotowoltaika wpływa na energooszczędność gospodarstwa domowego, niezależnie od strefy klimatycznej? 

Rozwiązanie, w postaci instalacji fotowoltaicznej, jest bardzo opłacalne, ponieważ w każdym domu wykorzystanie prądu elektrycznego generuje bardzo duże koszty. Warto zatem zastanowić się, czy budowanie instalacji fotowoltaicznej i wykorzystanie jej na własne potrzeby, czyli do zasilania urządzeń RTV i AGD, jak również do oświetlenia domu i jego ogrzewania pomoże obniżyć koszty, jakie ponosimy z tytułu użytkowania energii elektrycznej. Należy dodać, że wysokość rachunków,  jakie każdy właściciel domu ponosi za zużycie energii elektrycznej, bywają dość sporym obciążeniem budżetu. 

Instalacja fotowoltaiczna powinna być dopasowana do potrzeb każdego domu jedno- lub wielorodzinnego. Warto skorzystać z usług renomowanych firm, które oferują tego typu rozwiązanie, jak również pomagają wybrać najlepszej jakości materiały tak, aby spełniały one potrzeby każdego właściciela instalacji fotowoltaicznej. 

Fotowoltaika jest rozwiązaniem nowoczesnym, ale również ekologicznym, ponieważ nie powoduje degradacji środowiska naturalnego. Nowoczesne domy, których budowa ma na celu energooszczędność, są skonstruowane w taki sposób, aby instalacja fotowoltaiczna mogła być zamontowana przy gruncie lub na dachu. 

Energooszczędny dom – czy można dopasować rozwiązania do już istniejącego gospodarstwa domowego? 

W najlepszej sytuacji są właściciele działek, którzy dopiero planują budowę swojego domu. Jednakże posiadanie instalacji fotowoltaicznej nie jest zarezerwowane tylko dla tego typu osób. Fotowoltaikę można z powodzeniem przystosować do domu starszego typu. Jednakże, warto jest dokładnie wybrać lokalizację instalacji fotowoltaicznej. Czasami lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie jej przy gruncie, ponieważ dach nie zawsze spełnia wymagania związane, z odpowiednim nasłonecznieniem

Energooszczędny dom, który działa dzięki instalacji fotowoltaicznej, wykorzystywanej na własne potrzeby, sprawdza się także u osób, które planują magazynowanie energii na przykład w akumulatorach i wykorzystywanie jej, w późniejszym czasie – na przykład w porze zimowej, kiedy to wydajność fotowoltaiki w zakresie produkcji energii elektrycznej jest niższa. 

Czy fotowoltaika pokryje zapotrzebowanie na prąd w energooszczędnym domu? 

Zużycie prądu w gospodarstwie domowym jest uwarunkowane wieloma czynnikami,  między innymi od planem dnia mieszkańców czy rodzajem posiadanych urządzeń elektrycznych. Instalacja fotowoltaiczna potrafi pozyskać w ciągu słonecznego dnia sporą ilość energii solarnej, dlatego też szczególnie warto jest zastosować tego typu rozwiązanie w przypadku dużego zapotrzebowania na prąd. 

Oprócz instalacji fotowoltaicznej, należy również zastanowić się nad instalacją pompy ciepła oraz kolektorami słonecznymi.

Energooszczędny dom jest samowystarczalny w zakresie korzystania z energii odnawialnej do pokrycia jego potrzeb w zakresie wykorzystania prądu, ogrzewania ciepłej wody i co. Instalacja fotowoltaiczna z powodzeniem wpisuje się w tę filozofię tworzenia obiektów, które nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego. 

Zobacz także