Dzieci dorastają w różnym tempie, jednak to ważne, by od najmłodszych lat zwracać uwagę na ich postawę ciała. Złe nawyki mogą doprowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych w przyszłości. W przypadku przedszkolaków duże znaczenie ma to, jak dziecko siedzi, stawia stopy i ustawia kolana. Natomiast starsze dzieci często się garbią i za dużo czasu spędzają przed ekranem telewizora, smartfona lub komputera. A jak zadbać o poprawną postawę ciała u dziecka?
Obserwacja i wczesne reagowanie
Zachowania prowadzące do rozwinięcia się wad postawy można bardzo wcześnie wychwycić. Kluczowa będzie obserwacja malucha podczas nauki siadania, chodzenia, a później również w trakcie zabawy. Jeśli dziecko uczęszcza do żłobka bądź przedszkola, to warto poprosić o opinię wychowawcę, który powinien zauważyć wszelkie niepokojące sygnały. Niektóre zachowania rodzice mogą korygować samodzielnie, podczas gdy inne problemy takie jak na przykład koślawość kolan należy skonsultować z pediatrą, który skieruje dziecko do odpowiedniego specjalisty.
Aktywność fizyczna
W utrzymaniu poprawnej postawy ciała pomocna będzie aktywność fizyczna, która zapewni dziecku optymalną dawkę ruchu każdego dnia. W tym celu można zabrać dziecko na spacer, jeździć z nim na rowerze lub grać w piłkę. Doskonały wpływ na zachowanie prawidłowej sylwetki ma także pływanie. Dlatego warto zapisać malucha na zajęcia dla dzieci na basenie. W wodzie pracują niemal wszystkie mięśnie, a podczas pływania dziecko musi być cały czas wyprostowane i będzie wykonywało rytmiczne ruchy, dzięki którym nauczy się panować nad swoim ciałem. Zajęcia dla dzieci na basenie są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, a na terenie pływalni zawsze znajduje się ratownik, który dodatkowo czuwa nad bezpieczeństwem maluchów.
Zdrowy styl życia
Wady postawy mogą także wynikać z niezdrowego stylu życia i otyłości. Dziecko, które całe dnie spędza przy ekranie komputera, nieprawidłowo pochyla ciało do przodu i utrzymuje tę pozycję przed dłuższy czas. Czynnikiem ryzyka jest także tłusta i wysokokaloryczna dieta oraz zbyt częste spożywanie słodyczy. Dzieci cierpiące na nadwagę mogą mieć problem z poruszaniem się, a ich kręgosłup jest bardzo obciążony, co może prowadzić do powstania licznych dolegliwości bólowych, płaskostopia, asymetrii tułowia, a nawet skoliozy.
Regularny ruch i prawidłowa dieta mogą znacząco zminimalizować ryzyko powstania wad postawy. Jednak gdy problem wystąpi, warto zapisać pociechę na gimnastykę korekcyjną, by jak najszybciej wróciła do pełnej sprawności. Szybka reakcja może uchronić dziecko przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i spowoduje, że będzie mogło w spokoju cieszyć się swoim dzieciństwem.