Jak założyć firmę windykacyjną?

cze15,2018

Praca na etacie ma wiele zalet, ale chęć bycia swoim własnym szefem bardzo często skłania przedsiębiorczych ludzi do zakładania firm. Wiąże się to przede wszystkim z prowadzeniem całego biznesu samodzielnie, ale również z większymi zyskami. Pomysłów na interes jest wiele, jednym z nich jest franczyza, czyli biznes pod znanym logo, współpracowanie ze znaną już na rynku marką, dzięki czemu start jest zdecydowanie łatwiejszy. Wiele osób decyduje się na założenie firmy windykacyjnej. Jak ją założyć? Jakie trzeba spełnić formalności?

Firma windykacyjna – wymagania, formalności

Założenie firmy windykacyjnej nie jest skomplikowane. Zaletą tego rodzaju biznesu jest praktyczny brak wymagań co do wykształcenia. Windykator to nie to samo co komornik, zatem nie trzeba wykazać się ukończeniem studiów ani szkoły, żeby móc prowadzić firmę windykacyjną. Nie potrzebne są także koncesje ani uprawienia do prowadzenia tego typu działalności. Zatem, jak widać, każdy może spróbować swoich sił w windykacji. Wybór firmy windykacyjnej opartej na franczyzie jest jeszcze lepszym pomysłem, ponieważ działalność będzie prowadzona pod znaną już klientom markom, co pozwoli na start biznesu bez obaw o starty przyniesione na samym początku prowadzenia firmy.

Przed rozpoczęciem zakładania działalności windykacyjnej należy znaleźć odpowiednią markę oferującą franczyzę. Polski rynek windykacyjny to silna konkurencja dlatego warto postawić na sprawdzoną, solidną firmę, która zaoferuje franczyzobiorcą dobre warunki i pomoc w rozkręceniu firmy. Skorzystanie z pomocy i doświadczenia na początku prowadzenia działalności będzie swoistym kołem ratunkowym, które na pewno przyda się nowym przedsiębiorcom.

Franczyzę zawiera się poprzez podpisanie umowy, która określa obowiązki oraz przywileje obu stron, które ją zawierają. Powinna ona być przejrzysta i w jasny sposób wyłuszczać najważniejsze postanowienia. Franczyzobiorca powinien oczekiwać przede wszystkim co dokładnie zapewnia. Mogą to być materiały, zawierające tak zwane „know-how” dotyczące biznesu, strategie i koncept biznesowy. W zamian franczyzobiorca płaci comiesięczną opłatę za licencję oraz opłatę franczyzową (za przekazanie przez franczyzodawcę „know-how”) w postaci ustalonej z góry kwoty lub marży od zarobków.

Zakładanie własnej działalności

Wybór marki, pod szyldem której będzie funkcjonować nasz firma windykacyjna to pierwsza rzecz, którą należy zrobić. W dalszej kolejności trzeba założyć działalność gospodarczą. Firma windykacyjna z powodzeniem może być na początku jednoosobową działalnością gospodarcza, a zbiegiem czasu można zatrudnić pracowników i zmienić rodzaj działalności. Zakładanie firmy nie jest trudne ani nie wymaga wiele czasu. Całość opiera się o wypełnienie jednego formularza, który wystarczy zarejestrować, co jest równoznaczne z rejestracją działalności.

Chcąc założyć swoją firmę windykacyjną, nie można zapomnieć o kosztach, które będą ponoszone co miesiąc, takie jak opłaty ZUS, podatek dochodowy czy wynajem biura, opłaty za telefon oraz opłaty za korzystanie z franczyzy. Warto również podliczyć kwotę, która będzie potrzebna do rozkręcenia biznesu: zakup odpowiednich sprzętów (komputer stacjonarny albo laptop, telefon komórkowy, drukarka, artykuły biurowe), reklama, marketing, wizytówki, ulotki. Można także przyjąć, że konieczne będzie korzystanie z usług biura księgowego, jeśli prowadzenie księgowości to zbyt duży problem, zatem stanowić to będzie kolejny koszt comiesięczny.

Inspirowane: Straetus.pl – procedura windykacyjna

Zobacz także