Zwykle kariera farmaceutyczna kojarzy się po prostu ze sprzedażą leków w aptece. Jednak nie jest to jedyna droga, jaką można obrać po studiach.
Farmaceuta w urzędzie i w firmach farmaceutycznych
W tym przypadku farmaceuta nie ma kontaktu z pacjentami. Do jego głównych działań należy nadzór regulacji prawnych, bezpieczeństwa farmakoterapii czy kontrola aptek. Taka praca jest dużym wyzwaniem, wymaga częstych wyjazdów, a także umiejętności. Daje również możliwość rozwoju, pomaga zdobyć wiedzę i cenne doświadczenie. Dlatego zwykłe studia farmaceutyczne mogą nie wystarczyć, by dostać takie stanowisko. Do zawodu menedżera farmacji doskonale przygotują farmaceutyczne studia podyplomowe. Umożliwiają poznanie całego mechanizmu przemysłu medycznego nie tylko w ujęciu polskim, ale również globalnym. Uczą, jak efektywnie zarządzać firmą farmaceutyczną, jak zdobyć umiejętność planowania, zarządzania zespołem. Pomagają również zrozumieć specyfikę sprzedaży i marketingu farmaceutycznego. Podkreślają, jak ważny jest mechanizm skutecznej komunikacji, również w mediach społecznościowych. Cała wiedza przekazana jest w sposób praktyczny, dzięki czemu zrozumienie znaczenia profilu kompetencji osobistych i użycie ich w praktyce stają się o wiele łatwiejsze.
Przedstawiciel farmaceutyczny
Jak w każdej branży, również w farmaceutycznej, bardzo ważna jest sprzedaż i marketing leków. Wyzwania, jakie stoją przed przedstawicielem tej branży, są ogromne i zdecydowanie różnią się od tradycyjnej metody sprzedawania leków. Tutaj nie mamy do czynienia z pacjentami, którzy szukają konkretnego wyrobu medycznego, a wielkimi koncernami. Produkty lecznicze muszą być przyjmowane, przechowywane, wydawane i oznakowane we właściwy sposób. Dlatego osoba na takim stanowisku musi wykazywać się dużą odpowiedzialnością, zorganizowaniem, systematycznością. Musi także być obeznana w specyfikach sprzedaży w przemyśle medycznym, mieć umiejętności negocjacyjni i mediacyjne, znać przykładowe rodzaje badań marketingowych w farmacji. Dlatego przy takim kierunku rozwoju niezwykle cenione są studia podyplomowe w Warszawie – farmakoekonomika oraz kierunek sprzedaż i marketing leków.
Farmaceuta w badaniach klinicznych
Przy badaniach klinicznych można podjąć pracę na dwa sposoby: w CRO (contract research organization) lub w firmie farmaceutycznej. Do głównych zadań na tym stanowisku należy przygotowywanie i przechowywanie badanych substancji. Karierę można rozwijać jako asystent, kierownik badań klinicznych czy nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii. Ogromną zaletą tego rodzaju pracy są wysokie zarobki i możliwość pracy w zespołach międzynarodowych. Ważna jest znajomość języka angielskiego na bardzo wysokim poziomie, a także odpowiednie kwalifikacje. Te ostatnie można zdobyć, decydując się na Interdyscyplinarne Studia Menedżerów Farmacji.
Możliwości rozwoju w farmacji są ogromne. Po zakończonych studiach warto zrobić dodatkowe kursy i ukończyć studia podyplomowe, które znacznie podniosą kwalifikacje kandydata i otworzą nowe ścieżki rozwoju.