Dobre odprowadzanie wody za pomocą systemów rynnowych to uzupełnienie właściwie wykonanego pokrycia dachowego. Konstrukcja odpowiedzialna za pozbywanie się wody z dachów to bardzo istotny aspekt każdego budynku. Zalegająca woda sprawia, że dach jest dodatkowo obciążony, co może przynieść przykre i kosztowne konsekwencje dla właściciela.
Zaleganie wody w rynnach
Najczęstszym skutkiem niewłaściwego wykonania systemu rynnowego jest zaleganie wody w rynnach. Ma to bardzo poważne konsekwencje w przypadku długotrwałych odpadów deszczu czy śniegu. Zalegająca woda znacząco obciąża rynny, co może spowodować ich oderwanie lub wygięcie. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Głównym powodem zalegania wody w rynnach jest dobranie niewłaściwego przekroju rynny oraz rury spustowej. W przypadku takiej sytuacji podczas intensywnych ulew woda gromadzi się w rynnie, ponieważ otwory są zbyt małe, aby mogła ona swobodnie odpływać. Dobranie złego spadku rynien również jest powodem gromadzenia się dużej ilości wody w systemie rynnowym. Zbyt mały kąt nachylenia sprawia, że woda jest odprowadzana bardzo wolno. Przy silnych opadach nie odpływa w należytym tempie, gdyż więcej wody jest dostarczane do rynny PVC niż z niej uchodzi.
Gromadzenie się zanieczyszczeń w rynnach
Zalegające w rynnach zanieczyszczenia i odpady znacząco obniżają efektywne działanie całego systemu. Brak zamontowanych w rynnach siatek lub sitek zabezpieczających przed gromadzeniem się różnego rodzaju zanieczyszczeń powoduje zmniejszenie przepustowości, zaleganie wody i dodatkowe obciążenie rynny.
Rozszerzanie i zwężanie się rynny w zależności od temperatury
Błędem popełnionym przy montażu systemu rynnowego PVC jest nieuwzględnienie ruchów termicznych rynien spowodowanych warunkami atmosferycznymi – pod wpływem temperatury rynna zmienia długość – rozszerza się lub kurczy. Powoduje to wypychanie kolejnych elementów systemu, co może spowodować znaczące uszkodzenia całej konstrukcji. Aby uniknąć takich sytuacji, należy pamiętać, że system rynnowy z założenia powinien być ruchomy, co pomoże mu odpowiednio dostosować się do ruchów termicznych spowodowanych warunkami atmosferycznymi.
Jak widać niewłaściwie wykonany montaż systemów rynnowych niesie za sobą wiele kosztownych i przykrych konsekwencji. Każda z nich znacząco wpływa na obniżenie efektywności działania całej konstrukcji odpowiedzialnej za odprowadzanie wody z dachu budynku. Może nawet doprowadzić do tego, że cały system ulegnie zniszczeniu po niezbyt długim czasie jego użytkowania.