Kupujesz sprężarkę? Sprawdź czy nie generuje zbyt dużego hałasu

wrz21,2018

Nikt nie lubi pracować w warunkach uznawanych powszechnie za uciążliwe. Tym mianem określa się zbytnie natężenie hałasu, narażenie na nieprzyjemne doznania zapachowe czy kontakt z substancjami drażniącymi. Sprężarki, co do zasady, są urządzeniami, które pracują przez wiele godzin dziennie. Warto postarać się, aby ich działanie nie powodowało dyskomfortu osób przebywających w ich najbliższym otoczeniu.

Dlaczego hałas przeszkadza w pracy?

Sprężarki dedykowane są wielu gałęziom przemysłu. Posługiwanie się tego typu sprzętem wymaga skupienia oraz dokładności. Ponadto, rzetelne i solidne wykonywanie zadań powierzonych pracownikowi obsługującemu tego typu urządzenia również wymaga zaangażowania i to nie tylko w kwestii fizycznej ale przede wszystkim umysłowej. Osoba musi skupić się na swojej pracy.

Hałas, który generują niektóre maszyny przemysłowe bywa czasem nie do zniesienia. Jest tak głośno, że osoba pracująca na danym stanowisku ma trudności z przysłowiowym usłyszeniem własnych myśli, nie mówiąc już o efektywnej pracy.

Od lat Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje jakość i warunki pracy na stanowiskach, na których pracownicy mają bezpośredni kontakt ze sprzętem mechanicznym. Wyniki bywają często zatrważające. Wielu zatrudnionych uskarża się na codzienny, wielogodzinny hałas, który naraża ich na popełnianie błędów, nieuwagę i brak skupienia. To prosta droga do wypadku, który może okazać się bardzo tragiczny w skutkach. Należy pamiętać, że jeśli natężenie decybeli jest tak duże, że pracownicy stojący obok siebie nie są w stanie swobodnie porozmawiać, ani też usłyszeć swojego głosu, to nikt nie usłyszy wołania o pomoc.

Negatywne skutki przebywania w pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu dla osób zatrudnionych na stanowiskach wymagających obsługi maszyn

Osoby narażone na stały kontakt z dużym natężeniem hałasu są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju schorzenia i stres. Wykazują one duże rozdrażnienie, nerwowość, nadpobudliwość oraz roztargnienie. Szybciej także wpadają w gniew oraz przejawiają oznaki agresji. Przebywanie w strefie hałasu skutkuje następującymi dolegliwościami:

  • napadowymi uporczywymi bólami i zawrotami głowy;
  • pogorszoną wydajnością pracy, kreatywnego działania oraz pomysłowości;
  • uczuciem szumu i dźwięczenia w uszach – czasem przypomina to szum fal morskich lub cichy dźwięk dzwonów;
  • brakiem koncentracji;
  • powolnym uszkodzeniem narządu słuchu (od lekkiego do całkowitego);
  • brakiem orientacji przestrzennej oraz ciągłym zamyśleniem (nieobecność myślowa);
  • chronicznym zmęczeniem, które nie ustępuje nawet w czasie odpoczynku;
  • bezsennością;
  • brakiem apetytu;
  • spadkiem wagi.

Zdaniem WHO dźwięk poniżej 35 dB nie jest szkodliwy dla człowieka. Problem zaczyna się, gdy natężenie sięga 35 – 70 dB. Wówczas pojawia się bezsenność i zmęczenie układu nerwowego. Natężenie 70 – 85 dB może już uszkodzić słuch. Jest to także wartość, która definitywnie obniża jakość pracy. Skala 85 – 130 dB wywołuje szok dla organizmu, który narażony jest na powstawanie wielu chorób, zaś człowiek nie jest już w stanie usłyszeć dźwięków, nawet z odległości kilku metrów. Natężenie hałasu powyżej 130 dB może trwale uszkodzić słuch oraz sprawia, że pracownik zaczyna regularnie podupadać na zdrowiu.

Cicha praca sprężarki – to możliwe!

Warto zainwestować w sprężarki, które cechuje relatywnie niski poziom hałasu podczas ich dobowej pracy. W udoskonalonej konstrukcji tego typu urządzeń skorzystano z najnowszych rozwiązań technologicznych, które zmierzają do redukcji emisji hałasu do poziomu dopuszczalnego według dyrektyw Unii Europejskiej. Tego typu sprężarka, mimo, iż pracuje znacznie ciszej, to jest tak samo wydajna i efektywna w działaniu. Zamontowane osłony dźwiękoszczelne chronią słuch pracowników i pozwalają im na większy komfort pracy, bez potrzeby częstych przerw, które wynikałyby z dużej ekspozycji na hałas.

Wybierz rozwiązania, które zagwarantują wysoki komfort pracy oraz pozwolą na redukcję niepotrzebnego hałasu, w pomieszczeniach, gdzie znajdują się sprężarki.

Źródło: Almig.pl – sprężarki powietrza

Zobacz także