Mata wejściowa w ciągu komunikacyjnym zapewni czystość w całym budynku

cze7,2018

Czym jest mata wejściowa?

Maty wejściowe to nowoczesne produkty, których zadaniem jest zatrzymywanie brudu wnoszonego do pomieszczeń na podeszwach butów. Mogą być stosowane zarówno w domach, obiektach użyteczności publicznej, jak i w sklepach wielkopowierzchniowych. Najlepsze maty wykonane są włókien High-Twist-Nylon, które mają znakomite właściwości absorpcyjne i wyposażone w podłoże wykonane z gumy nitrylowej. Podłoże to znakomicie przylega do podłogi, dzięki czemu cała mata ma właściwości antypoślizgowe. Maty wejściowe dostępne są w różnych wariantach. Klienci mają możliwość zamawiania produktów w dowolnych rozmiarach, kształtach i kolorach.

Maty wejściowe a czystość

Podstawową zaletą mat wejściowych jest wspomniana wcześniej chłonność. Szacuje się, że jeden metr kwadratowy maty jest w stanie wchłonąć aż 2 kg brudu i 2 litry cieczy. Ta cecha sprawia, że produkt ten sprawdza się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdzie ilość opadów jest duża. Badania przeprowadzone przez niezależne laboratoria badawcze pokazują, że w miejscach, w których stosuje się maty wejściowe, ilość wnoszonego brudu jest aż o 85 procent mniejsza niż w miejscach, gdzie tego typu produktów się nie stosuje. Mniej brudu wnoszonego do wnętrza budynku pomaga znacząco ograniczyć koszty sprzątania. Oszczędności te widoczne są zwłaszcza w rocznych podsumowaniach wydatków poniesionych na utrzymanie czystości. Należy pamiętać, że mniejsza ilość wnoszonego brudu nie tylko przekłada się na łatwiejsze utrzymanie czystości, ale także na trwałość materiałów, z których wykonane są podłogi. Drobinki piasku znajdujące się na butach mogą przyczyniać się do szybszego zużywania się płytek ceramicznych, paneli podłogowych lub wykładzin. Badania pokazują, że już 1500 osób wchodzących do budynku jest w stanie zniszczyć podłogę w 42 procentach na pierwszych dwóch metrach. Charakterystyczny splot włókien zastosowanych w matach wejściowych skutecznie czyści buty i pomaga chronić powierzchnie podłóg.

Warto wiedzieć, że maty podłogowe wpływają nie tylko na czystość podłóg, ale także na jakość powietrza w pomieszczeniach. Brud wnoszony na butach może zawierać cząsteczki kurzu, pyłków, odchodów zwierząt, zarodniki grzybów, a także bakterie. Brak bariery ochronnej w postaci maty wejściowej sprawia, że zanieczyszczenia unoszą się w powietrzu i są wdychane przez osoby znajdujące się we wnętrzu pomieszczeń. Badania przeprowadzone przez amerykańską Agencją Ochrony Środowiska pokazują, że powietrze w pomieszczeniach, w których nie stosuje się mat, może być nawet o 70 procent bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Z tego powodu z mat wejściowych powinni korzystać nie tylko alergicy, czy osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, ale wszyscy, którzy spędzają w pomieszczeniach dużo czasu.

Maty wejściowe pochłaniając brud i wilgoć ułatwiają utrzymanie czystości we wnętrzach. Okazuje się jednak, że pośrednio pomagają także poprawić bezpieczeństwo. Dzięki swym właściwościom skutecznie zapobiegają poślizgnięciom i upadkom, zwłaszcza w takich miejscach jak hotele, czy obiekty użyteczności publicznej.

Jak dbać o matę?

Aby maty wejściowe długo zachowywały swe unikalne właściwości, muszą być regularnie czyszczone i konserwowane. Nieprawidłowe czyszczenie i konserwacja mogą przyczynić się do obniżenia skuteczności mat, dlatego warto tę czynność zlecić specjalistom. Produkty te powinny być prane w specjalnych pralniach, pod silnym strumieniem wody i przy zastosowaniu specjalistycznych preparatów, w temperaturze nieprzekraczającej 55 stopni Celsjusza. Co ciekawe istnieje możliwość wynajęcia mat wejściowych. W takim przypadku o czystość produktów dba firma oferująca tego typu usługi, pobierając z tego tytułu określoną z góry opłatę.

Inspiracja: MatyWejściowe.pl – Dzierżawa i serwis mat.

Zobacz także