Suchość pochwy to bardzo częsta kobieca dolegliwość. Powoduje ją spadek kobiecego hormonu – estrogenu. Suchość pochwy może nam szczególnie dokuczać w okresie menopauzy. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy!
Czy suchość pochwy może być wywołana przez menopauzę?
Suchość pochwy jest najczęściej wywołana spadkiem estrogenu. Ten kobiecy hormon jest istotny w utrzymaniu prawidłowej tkanki w pochwie, dzięki utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia, elastyczności oraz zakwaszenia. Poziom estrogenów może spaść na skutek różnych czynników np. karmienia piersią. Jednym z czynników jest także właśnie menopauza. W okresie klimakterium boryka się z nią wiele kobiet.
Co powoduje suchość pochwy w okresie menopauzy?
Suchość pochwy jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Może ona wywoływać uczucie bólu i świądu. Kobiety w okresie menopauzy skarżą się również na ból i dyskomfort w trakcie stosunku seksualnego, częstsze oddawanie moczu oraz nawracające infekcje układu moczowego. Istnieją czynniki, które mogą zaostrzać wymienione objawy, dlatego warto z nich zrezygnować w okresie menopauzy. Są to:
- gorące kąpiele z użyciem perfumowanych kosmetyków
- używanie perfumowanych podpasek i wkładek
- używanie dezodorantów do miejsc intymnych
- używanie do podmywania się gąbek i myjek
Leczenie suchości pochwy w okresie menopauzy
Leczenie suchości pochwy ma charakter objawowy. W przypadku borykania się z tą dolegliwością warto spróbować domowych sposobów leczenia. Świetnie sprawdzić się mogą środki nawilżające pochwę, które można zakupić w aptece bez recepty. Są one dostępne np. w formie globulek, które zawierają kwas hialuronowy, kwas mlekowy oraz glikogen. Środki nawilżające pochwę należy stosować systematycznie, a przy tym zrezygnować z używania perfumowanych środków myjących oraz kosmetyków, które nie są przeznaczone do stref intymnych. Pomocne będzie także używanie lubrykantów przy każdym stosunku seksualnym. Lubrykant należy jednak wybrać uważnie. Jego skład powinien być jak najbardziej zbliżony do kobiecego śluzu z pochwy. Zalecane jest również dostarczanie z pożywieniem witaminy E lub jej ewentualne suplementowanie. Witamina E znajduje się w oliwie z oliwek, migdałach, orzechach laskowych oraz kiełkach.
Jeśli domowe sposoby na leczenie suchości pochwy nie pomogą, to należy udać się do lekarza ginekologa. Może on przepisać terapię hormonalną, którą najczęściej stosuje się dopochwowo np. w formie żelu lub globulek nawilżających. Czasem zdarza się również przepisanie terapii hormonalnej w formie tabletek. Często kobiety decydują się również na zastrzyki z kwasu hialuronowego oraz ostrzykiwanie stref intymnych osoczem bogatopłytkowym.