Metody lokalizowania wycieku/przecieku w mieszkaniu

cze28,2018

Znaczne zawilgocenie lub zalanie mieszkania to bardzo nieprzyjemna niespodzianka, zwłaszcza jeśli ciężko jest nam zlokalizować źródło awarii. Dzięki odnalezieniu miejsca przecieku można jak najszybciej dokonać niezbędnych napraw. Oprócz tego szybkie i skuteczne zlokalizowanie wycieku zminimalizuje inne zniszczenia wynikające z zalania czy wyciekania wody. Jakie są znane metody lokalizowania wycieku w mieszkaniu? Czy każda będzie skuteczna niezależnie od sytuacji?

Jak zlokalizować wyciek? Przegląd dostępnych metod

Większość osób słyszała o lokalizowaniu wycieku za pomocą kamery termowizyjnej, jednak istnieje jeszcze kilka innych, skutecznych sposobów.

Metoda elektroakustyczna wykrywania wycieków – w tej metodzie używa się geofonu. Służy on do nasłuchiwania odgłosów wycieku z instalacji. Odebrane dźwięki są analizowane w jednostce głównej geofonu, która za pomocą analizy fal dźwiękowych jest w stanie wyodrębnić szum charakterystyczny dla przepływającej wody.

Metoda korelacyjna lokalizacji wycieków z instalacji wodociągowych – ta metoda jest najczęściej stosowana w badaniu wodociągów zewnętrznych, ale nie tylko – czasami używa jej się do badania rozbudowanych instalacji wewnętrznych. Metoda korelacyjna jest oparta na komputerowej obróbce szumu wycieku, który rozprzestrzenia się wzdłuż ścianek rury wodociągowej oraz przez słup wody w rurze. W ten sposób określa się miejsce, w którym wystąpił szum charakterystyczny dla wycieku. Ten sposób jest bardzo szybki, jednak metoda nie jest odporna na hałas.

Metoda korelacyjna lokalizacji uszkodzeń za pomocą hydrofonów – to modyfikacja poprzedniej metody. Jednak tutaj do nasłuchiwania używa się hydrofonów, a nie zwyczajnych mikrofonów. Obecność hydrofonów poprawia skuteczność w przypadku użycia ich w celach diagnostycznych na rurach z tworzywa sztucznego.

Metoda gazu znacznikowego (metoda gazowa, gaz śladowy) – w tej metodzie do badanej instalacji wprowadzana jest mieszanka gazowa składająca się w 95 % z azotu, a w 5 % z wodoru. Mieszanka penetruje wszystkie miejsca w instalacji, a kiedy napotka przeciek, przedostaje się na powierzchnię. Obecność gazu poza instalacją wykrywa specjalny detektor. Stosowana mieszanka gazowa jest w pełni bezpieczna dla ludzi.

Metoda termowizyjna lokalizacji wycieków – ta metoda jest najczęściej stosowana do wykrywania wycieków ciepłej wody, zwykle w instalacjach wewnętrznych. W tej metodzie chodzi o wykrycie anomalii temperaturowych, która powstaje w miejscu wycieku z instalacji. Metoda termowizyjna jest niezwykle szybka oraz nieinwazyjna, a przy tym wysoce skuteczna.

Metoda dymowa lokalizacji przecieków – wykorzystanie tej metody znajduje zazwyczaj zastosowanie głównie w przypadku lokalizowania przecieków dachów płaskich oraz podczas badania źródeł fetoru kanalizacyjnego w budynkach. Podczas korzystania z metody dymowej wykonuje się „uniesienie” badanej hydroizolacji na tak zwanej „poduszce dymowej”. Umożliwia to natomiast wyłapanie nawet najdrobniejszych nieszczelności w poszyciu dachu.

Zwężanie rejonu uszkodzenia instalacji wilgotnościomierzem – w tej metodzie wykonuje się pomiar wilgotności wewnątrz budynków. Zazwyczaj pomiar wilgotnościomierzem nadaje się do wykrycia wycieków o małej skali. Jest to rozwiązanie dla tych wycieków, gdzie pozostałe metody nie są w stanie wykryć i zlokalizować wycieku.

Inspirowane: nord-help.com.pl – firma osuszająca budynki Warszawa

Zobacz także