Planując zakup mieszkania czy domu, większość z nas bierze pod uwagę zaciągnięcie kredytu. Powszechnie wiadomo, że najkorzystniejszy w tym przypadku będzie kredyt hipoteczny. Zanim zaczniemy się o niego ubiegać warto dowiedzieć się, czym właściwie charakteryzuje się taki kredyt. Poniżej najważniejsze informacje na ten temat.
Najważniejsze jest zabezpieczenie
Najprościej ujmując kredyt hipoteczny to rodzaj kredytu długoterminowego, którego bank udziela pod warunkiem ustanowienia zabezpieczenia. Zabezpieczenie to nosi nazwę hipoteki, a ustanawia się ją na prawie własności lub prawie użytkowania wieczystego danej nieruchomości. W tym celu dokonuje się wpisu w dziale IV księgi wieczystej tej nieruchomości. Wśród kredytów hipotecznych wyróżnia się: kredyt mieszkaniowy, kredyt budowlany, kredyt konsolidacyjny i pożyczkę hipoteczną. Aby zaciągnąć któryś z powyższych typów kredytu, konieczne jest spełnienie szeregu wymagań. Dla osób niedoświadczonych w tym zakresie mogą one stanowić prawdziwe wyzwanie.
Kłopotliwe formalności
Ubiegający się o kredyt hipoteczny przede wszystkim powinni dysponować wkładem własnym. Pod tym pojęciem rozumie się wyrażoną procentowo kwotę, odpowiadającą udziałowi klienta w finansowanej za pomocą kredytu inwestycji w nieruchomość. Warto zatem odpowiednio wcześniej zgromadzić oszczędności, uwzględniając potrzebną kwotę kredytu oraz inne dodatkowe opłaty. Kredyt hipoteczny jest bowiem związany z kosztami, do których należy prowizja za udzielenie i marża dla banku. Oferty banków w tym zakresie mogą się znacząco różnić i w dużym stopniu wpływać na wysokość przyszłego zobowiązania. Niejednokrotnie banki wymagają także opłacenia konkretnego typu ubezpieczenia nieruchomości i polisy na życie wykupionej przez przyszłego kredytobiorcę. Kolejnym podstawowym wymogiem otrzymania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Na podstawie dostarczonych dokumentów (ich rodzaj, termin i formę każdorazowo określają warunki udzielenia kredytu w danym banku) bank stwierdza, czy klient będzie w stanie spłacić konkretnej wysokości zobowiązanie. Biorąc pod uwagę wszystkie wymagania, często odmienne w różnych bankach, nietrudno o nasze błędy, których skutkiem może być zaciągnięcie zobowiązania na zdecydowanie mniej korzystnych warunkach, niż byśmy chcieli. Jest jednak pewien sposób, który pozwala uniknąć pomyłek, a przez proces udzielenia kredytu przejść sprawnie i bez niepotrzebnego stresu.
Dlaczego warto zdecydować się na doradcę kredytowego?
Doradca kredytowy to specjalista z zakresu finansów, którego rolą jest pomóc nam wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Ponieważ posiada aktualną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, podpowie nam, który kredyt będzie najbardziej opłacalny przy danej inwestycji i czym różnią się dostępne dla nas oferty różnych banków. Dobry doradca pomoże oszacować zdolność kredytową oraz podpowie w jaki sposób ją poprawić zanim zaczniemy ubiegać się o kredyt. Istotne jest również to, że doradca kredytowy będzie pamiętał o wszelkich dodatkowych wymaganiach banku, przygotowaniu potrzebnych dokumentów i obowiązujących nas terminach. Korzystając z usług doradcy kredytowego możemy być pewni, że powierzyliśmy kwestie związane z kredytem hipotecznym odpowiedniemu specjaliście, który skutecznie zadba o nasze finanse. Pomoc fachowca w tym przypadku może oznaczać poprawę naszej sytuacji finansowej zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości.