Na czym polegają rozgrywki paintballa?

sie1,2018

Paintball to gra zespołowa, która polega na strzelaniu do przeciwnika kulkami wypełnionymi farbą. Wbrew pozorom nie jest to sport niebezpieczny, ale jednocześnie wyzwala wiele adrenaliny. Przy okazji buduje relacje w drużynie.

Sprzęt paintballowy – co jest potrzebne do gry?

Do gry w paintballa potrzebny jest marker napędzany dwutlenkiem węgla lub sprężonym powietrzem. Do niego przyczepiany jest magazyn mieszczący kilkadziesiąt pub kilkaset kulek. Poza tym konieczne trzeba posiadać maskę, która chroni głowę gracza w czasie zabawy.

Zasady gry

Gracze na starcie dzielą się na drużyny i realizują zadania wyznaczone w danym scenariuszu gry. Gracz, który zostanie trafiony kulką powinien podnieść swój marker do góry i zejść ze strefy gry. Zawodnika uznaje się za trafionego, jeśli na jego ciele lub na markerze rozbita zostanie kula wypełniona farbą. Automatyczna eliminacja następuje także wtedy, gdy gracz zejdzie z terenu gry.

Scenariusze gry w paintball

Gra w paintball za każdym razem może wyglądać inaczej. Wszystko to za sprawą różnych scenariuszy i wariantów gry. Najpopularniejsze  z nich to:

  • zdobywanie flag –  każda z drużyn ma za zadanie zdobyć flagę, która znajduje się w bazie przeciwnika i przynieść ją do swojej bazy. Jeśli kulką zostanie trafiony  gracz, który niósł flagę, musi ona zostać pozostawiona w miejscu jego trafienia. Wygrywa zespół, który zdobędzie flagę przeciwnika lub wyeliminuje z gry zawodników drużyny przeciwnej.
  • centerflag – to także odmiana gry z flagami. W tym przypadku jest jednak tylko jedna flaga umieszczona na środku pola gry. Celem zabawy jest jej przejęcie i zaniesienie do własnej bazy.
  • ochrona prezydenta – gracze tworzą dwie drużyny – terrorystów i ochroniarzy. Wyznacza się również jedną osobę, która będzie pełnić rolę prezydenta. Otrzymuje ona specjalną kamizelkę, po której można ją łatwo i szybko zidentyfikować. Zadaniem ochroniarzy jest eskorta prezydenta od punktu startu do punktu docelowego. Terroryści z kolei muszą przeprowadzić zamach na prezydenta. Wygrywa ten zespół, który swoje zadanie zrealizuje.
  • odbijanie zakładników – w tej grze zawodnicy dzielą się na terrorystów i antyterrorystów. W bazie terrorystów znajduje się jedna lub kilka osób, które pełnią rolę zakładników. Zadaniem antyterrorystów jest ich przejęcie i odprowadzenie do swojej bazy. W tym przypadku terroryści nie mogą strzelać do zakładników aż do chwili ich przejęcia przez antyterrorystów.
  • zamach bombowy – terroryści otrzymują na starcie kilka (od 3 do 5, w zależności od liczby graczy) ładunków wybuchowych. Ich zadaniem jest umieszczenie ładunków we wcześniej ustalonych miejscach. Wygrywają, gdy umieszczą ładunki w przynajmniej 50% tych punktów. Drużyna przeciwna ma z kolei zadanie zneutralizować co najmniej połowę ładunków i nie dopuścić do realizacji zamachu.

Czy paintball to sport bezpieczny?

Oczywiście paintball jest bezpieczny, ale trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim w czasie gry nie można pod żadnym pozorem zdejmować osłony twarzy i głowy. Nie wolno też strzelać poza terenem wyznaczonym do gry. Poza terenem powinno się stosować specjalne zatyczki na lufy oraz blokować spust, aby nie doszło do wypadku. Zakazane jest celowanie do osób postronnych, zwierząt oraz graczy, którzy z gry zostali już wyeliminowani. Należy stosować się do zaleceń organizatorów czy sędziów. W razie nieprzestrzegania zasad, zawodnik może zostać usunięty z gry. Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas poruszania się po budynkach, na terenie otwartym jest nieco łatwiej.

paintballwarszawski.pl – paintball Warszawa

Zobacz także