Najczęstsze choroby przyzębia

lip17,2018

Jama ustna to oczywiście nie tylko zęby. Zęby są bowiem otoczone przez tak zwane przyzębie, które składa się z cementu korzeniowego, błony śluzowej wyrostka zębodołowego, ozębnej oraz kości zębodołu. Wszystko to budują naczynia krwionośne, więzadła, liczne komórki i tkanka łączna. Zadaniem tych  elementów uzębienia jest utrzymywanie stabilizacji zębów podczas żucia. Przyzębie jest więc bardzo ważne i należy o nie dbać tak samo, jak o zęby. W przeciwnym wypadku dochodzi do powstawania chorób przyzębia. Dlaczego tak się dzieje? Co jest głównym powodem odczuwanych dolegliwości? Jakie są najczęstsze choroby przyzębia?

Choroby przyzębia – przyczyny

Niestety jedną z głównych przyczyn jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej całkowity brak. Aż 90% przypadków chorób zlokalizowanych w jamie ustnej berze się właśnie od z tych czynników. Kiedy nie myjemy zębów lub myjemy je stanowczo zbyt rzadko, wówczas wytwarza się tak zwana płytka nazębna, która powoduje nadwrażliwość dziąseł, próchnicę, a w rezultacie nawet utratę zębów. Nieusuwana płytka nazębna po pewnym czasie zamienia się w kamień, który jest źródłem zalegających toksyn. To one są pierwszym winowajcą procesów zapalnych. Inne przyczyny chorób przyzębia to:

  • bruksizm,
  • cukrzyca,
  • wady zgryzu,
  • nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne,
  • szkodzenie jedzenia (np. twardy pokarm),
  • leki na padaczkę,
  • brak witamin z grupy B i C.

Najczęstsze choroby przyzębia 

Do najczęstszych chorób przyzębia zaliczamy:

  • nadwrażliwość,
  • stan zapalny zęba,
  • parodontozę,
  • afty.

Choroby przyzębia – leczenie

Leczenie przyzębia nie musi być uporczywe. Wystarczy poprosić stomatologa o naukę techniki prawidłowej higieny jamy ustnej. Dodatkowo warto stosować również nici dentystyczne, które usuną resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo warto również wykonać usuwanie kamienia nazębnego oraz piaskowanie w celu usunięcia resztek zalegającej płytki nazębnej. W przypadku zapalenia przyzębia konieczne jest wykonanie zabiegów stomatologicznych, takich jak zabiegi naprawczo-regeneracyjne okolic przyzębia, czyli kiretaże, gingiwektomia i operacje płatowe.

W jaki sposób można zapobiegać chorobom przyzębia?

Oczywiście trzeba postępować zgodnie z technikami opisanymi powyżej. Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa. Bez tego nadwrażliwość i choroby przyzębia będą powracały ze zdwojoną siłą. Warto również pamiętać o technice mycia zębów od góry do dołu, gdyż przeciwny kierunek sprawia, że pokarm i bakterie są wmiatane pod dziąsło, co prowadzi do stanów zapalnych. Warto dodatkowo stosować płyny do płukania jamy ustnej usuwające bakterie oraz płukanki domowe mające działanie przeciwzapalne, jak na przykład płukanki z szałwii, czy rumianku. Nie należy również dotykać językiem złączeń dziąsła i zębów, gdyż wprowadzane są w ten sposób szkodliwe bakterie, które powodują stany zapalne.

Choroby przyzębia a ciąża

Ciąża to szczególny czas, kiedy kobiety szczególnie na siebie uważają. Wymioty, które występują na początku ciąży psują szkliwo ze względu na zawartość kwasu żołądkowego. Dodatkowo w wielu przypadkach w trzecim trymestrze może powstać zapalenie dziąseł, które może przeistoczyć się w stan zapalny przyzębia. To bardzo zła wiadomość dla wszystkich przyszłych mam. Konieczna jest więc konsultacja ze stomatologiem. Absolutną podstawą jest wyleczenie wszystkich zębów i dokładna higiena jamy ustnej. Niestety w wielu przypadkach zaawansowane choroby przyzębia wywołały porody przedwczesne i poronienia.

Inspiracja: bianco.eu.com – leczenie startych zębów Wilanów

Zobacz także