Narożnik czy sofa + fotel – jakie rozwiązanie wybrać?

paź7,2021

Stojąc przed wyborem mebli wypoczynkowych, trzeba zastanowić się, jakie rozwiązanie sprawdzi się w naszym salonie. Nowoczesny narożnik czy zestaw sofa + fotel?

Narożnik, czyli klasyka w salonie

Narożnik z funkcją spania to rozwiązanie, na które decyduje się najwięcej osób. Doskonale odnajduje się w każdym wnętrzu: klasycznym, glamour czy skandynawskim. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli różniących się kolorem czy wykończeniem. Potrafią zdobić nawet niewielkie pomieszczenia. Oprócz ciekawego wyglądu gwarantują wygodę i komfort podczas użytkowania. Mebel w kształcie litery L pozwala na swobodne położenie się i wyprostowanie nóg. Jeśli salon jest duży, zamiast klasycznego dwuczęściowego narożnika, warto wybrać trzyczęściowy, w kształcie litery U. Takie wypoczynki zwykle mają regulowane zagłówki tak, aby można było ustawić je według własnych preferencji. Niestety wielkość narożników sprawia, że muszą one stanąć w konkretnym miejscu: na środku pokoju, przy ścianie lub w rogu. Jeśli boki są do siebie zamontowane na stałe i nie ma możliwości ich przełożenia, zmiana ustawienia wypoczynku może być po prostu niemożliwa.

Ponadczasowy styl, czyli sofa + fotel

Takie zestawienie jest charakterystyczne dla czasów PRL-u. Wtedy był to nieodłączny element każdego salonu. Dzisiaj również znajduje wielu zwolenników. Klasyczna sofa trzyosobowa i fotel to rozwiązanie u osób dbających o wygodę każdego gościa. Zapewniając wystarczającą ilość miejsca dla każdej osoby, gwarantują swobodę wypoczynku. Oprócz tego takie zestawienie jest dużo bardziej mobilne i umożliwia zmiany aranżacji. Fotele mogą stanąć obok kanapy razem, osobno, mogą także zostać przeniesione do innego pomieszczenia. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nudzą się wnętrzem i chcą je nieustannie zmieniać, chociażby poprzez przestawienie mebli.

Duet ten ma jeszcze jedną zaletę – ozdabia salon. W jaki sposób? Zamiast nudnego, jednobryłowego mebla w jednolitej barwie warto wybrać klasyczny kolor sofy i fotel w kontrastowym kolorze. Wystarczy na wypoczynku dodać poduszki i koce pasujące do fotela, a wszystko stworzy jedną, spójną całość.

Narożnik czy sofa i fotel?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Sofa z fotelami może zająć nieco więcej miejsca, niż klasyczna bryła narożnika. To idealne rozwiązanie do większych wnętrz czy biur. Ponadto, sofy nie zawsze są wyposażone w funkcje spania, a funkcja ta okazuje się być bardzo przydatną, szczególnie gdy nie możemy pozwolić sobie na dodatkową sypialnię dla gości. Z kolei narożnik, jeśli jest rozkładany, bez problemu zamienia się w wygodne łóżko z dużą powierzchnią do spania. Dlatego odnajduje się w kawalerkach i małych salonach. Jednak ostateczny wybór zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji domowników. Wypoczynek powinien spełniać wszystkie ich oczekiwania, wtedy jego użytkowanie będzie przyjemniejsze.

Wypoczynek to mebel, który służy nam przez wiele lat. Musi spełniać oczekiwania domowników, być wygodny, funkcjonalny, a przy tym zachwycać swym wyglądem!

Zobacz także