Narzędzia spalinowe do ogrodu – do czego mogą nam się przydać latem?

cze26,2019

Lato to najpiękniejszy okres, by przebywać na świeżym powietrzu. Jeśli jesteśmy właścicielami wolnostojącego domku, to większość czasu spędzamy zapewne w ogrodzie. Bliskość natury, drzewa, krzewy – wszystko to sprawia, że czujemy się dobrze. Należy jednak pamiętać, że nawet najpiękniejszy ogród wymaga nieustającej uwagi. Krzewy puszczone samopas mogą okazać się większym kłopotem, niż sądziliśmy, a nieprzystrzyżona trawa straci swoje największe atuty. Warto dbać o ogród, by był on nie tylko piękny, ale i zdrowy – dzięki temu sami będziemy czuć się w nim lepiej. By odpowiednio opiekować się ogrodem, potrzebujemy odpowiednich narzędzi spalinowych. Niżej przedstawiamy te, które mogą okazać się najbardziej przydatne.

Narzędzia spalinowe – dlaczego warto je wybrać?

Na rynku wyróżniamy cztery podstawowe grupy narzędzi: profesjonalne narzędzia spalinowe, elektryczne i akumulatorowe, a także narzędzia ręczne. Podział ten następuje ze względu na rodzaj energii, który napędza działanie tych urządzeń. Narzędzia ręczne są najmniej zaawansowane, korzystamy z nich, wkładając w pracę siłę własnych mięśni. Urządzenia akumulatorowe są ciche, średnio wydajne, ale – w przeciwieństwie do narzędzi elektrycznych o podobnych osiągach – nie są ograniczone długością kabla. Zdecydowanie najbardziej wydajną grupą narzędzi są narzędzia spalinowe – są jednak głośne i ciężkie. Mimo to, gdy mamy duży ogród to właśnie ta ostatnia grupa pozwoli nam na szybką i efektywną pracę.

Najbardziej popularne narzędzia spalinowe

Do najchętniej wybieranych profesjonalnych narzędzi spalinowych należą:

  • kosiarki spalinowe,
  • kosy i podkaszarki ręczne,
  • piły łańcuchowe,
  • nożyce do żywopłotu,
  • dmuchawy do liści

Spalinowa piła łańcuchowa

Spalinowa piła łańcuchowa to jedno z urządzeń, które można znaleźć w szopie na narzędzia lub garażu u każdego, kto ma ogród porośnięty drzewami. Piła taka pozwoli nam uporać się z każdym konarem, belką czy kłodą. Gdy drzewo trawi choroba, gubi liście w środku sezonu, przestaje wydawać owoce, a drewno staje się suche, być może trzeba podjąć bolesną decyzję o wycince. Dzięki spalinowej pile łańcuchowej nie tylko pozbędziemy się takiego drzewa, ale również będziemy mogli samodzielnie pociąć drewno na opał, z którego skorzystamy zimą (o ile nasz dom został wyposażony w kominek lub palimy w piecu). Równo pocięte polana będą mogły schnąć we własnym tempie aż do czasu, gdy okażą się potrzebne.

Profesjonalne narzędzia spalinowe są wyposażone w szereg udogodnień, dzięki którym korzystanie z nich to czysta przyjemność. Spalinowe piły łańcuchowe mogą pochwalić się systemem tłumienia drgań, automatycznym systemem smarowania łańcucha, bezobsługowym zapłonem elektrycznym, a także kilkoma trybami pracy (m.in. półgaz/ssanie, start/stop). Wszystko to sprawia, że korzystanie z narzędzi spalinowych jest nie tylko proste i przyjemne, ale również całkowicie bezpieczne.

Spalinowa kosiarka lub kosa ręczna

Piękna trawa musi być regularnie przycinana – to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Dzięki temu wygląda zdrowo, rośnie i nie usycha. Jeśli mamy duży ogród to najlepiej będzie skorzystać ze spalinowej kosiarki, jeśli natomiast trawa od dłuższego czasu nie była koszona, sięga nam dużo powyżej kostek, to lepiej użyć spalinowej kosy ręcznej lub podkaszarki. Tego typu narzędzia lepiej poradzą sobie z wysoką trawą, mogą również posłużyć nam do przycinania krzewów czy chwastów. Dzięki systemowi beznarzędziowego mocowania rękojeści ostrze możemy ustawić pod dowolnym kątem, dzięki czemu poradzimy sobie również z trawą porastającą skarpy i teren o dużym nachyleniu. Do niższej trawy polecamy używać spalinowych kosiarek – duży kosz (o pojemności nawet 60 litrów) pozwoli nam pracować szybko i efektownie, dzięki napędowi na cztery koła kosiarka dotrze do nawet trudnodostępnych miejsc, a my nie będziemy musieli wkładać siły w pchanie przed sobą ciężkiej maszyny.

Spalinowe nożyce do żywopłotu

Gęsty żywopłot często porasta granicę działki, stając się dodatkowym elementem „ochronnym” – oddziela nas od świata zewnętrznego równie sprawnie, co ogrodzenie, płot lub siatka, a dodatkowo nie pozwala podglądać nas wścibskim sąsiadom. By żywopłot wyglądał schludnie i dobrze pełnił swoją rolę, należy go przycinać w równych odstępach czasu – w tym pomóc nam mogą spalinowe nożyce. Dwusuwowy silnik i system antywibracyjny sprawiają, że urządzenie jest nie tylko bardzo wydajne, ale korzystanie z niego nie jest uciążliwe.

Narzędzia spalinowe do ogrodu – doskonały wybór

Jeśli zależy Ci, by Twój ogród wyglądał pięknie i robił wrażenia na gościach i sąsiadach, to musisz się nim odpowiednio zająć. Wybierz narzędzia spalinowe, które sprawią, że praca w ogrodzie będzie efektowna, wydajna, a także przebiegnie szybko i sprawnie. Korzystając z narzędzi spalinowych, masz pewność, że Twój ogród będzie prezentował się okazale. Piła łańcuchowa, kosiarka i nożyce do żywopłotu – bez tych narzędzi ciężko zająć się ogrodem w sposób, na jaki każdy ogród zasługuje.

Zobacz także