Suchość pochwy pojawia się na skutek zaburzeń poziomu hormonów w organizmie. Dolegliwość tego typu występuje często podczas menopauzy, w okresie ciąży czy też na skutek przyjmowania niektórych leków. Czasem jednak zdarza się, że suchość pochwy stanowi problem nawracający. Choć wyleczenie tego typu dolegliwości jest dość łatwe, warto wiedzieć dlaczego ono występuje. Skąd bierze się nawracająca suchość pochwy i jak sobie z nią poradzić? W tym poradniku zostały zawarte odpowiedzi na te pytania.
Suchość pochwy – dlatego występuje?
Niektóre kobiety wstydzą się suchości pochwy, a z tego powodu nie informują o niej ginekologa. Część z nich nie łączy poczucia dyskomfortu w miejscach intymnych z zażywaniem środków antykoncepcyjnych czy też moczopędnych. Należy jednak mieć świadomość, że zbyt niski poziom nawilżenia pochwy może również wynikać z nieodpowiedniego leczenia, nadmiernego stresu czy też nadużywania papierosów i alkoholu. Szczególnie w tego typu przypadkach problem może wymagać ponownego leczenia w niedługim odstępie czasu.
Jakie preparaty na suchość pochwy?
Leczenie suchości pochwy jest dość łatwe. W tym celu należy zgłosić się do lekarza, celem przepisania odpowiednich preparatów. Jednymi z najpopularniejszych są globulki dopochwowe nawilżające okolice intymne. Ich aplikacja odbywa się wieczorem, zaś cała kuracja trwa około tygodnia. Kobieta może również zdecydować się na stosowanie żelu lub kremu na suchość pochwy bez zawartości hormonów. Tego typu preparaty należy stosować kilka razy w tygodniu i są w stanie równie szybko zniwelować uczucie pieczenia i swędzenia waginy.
Jak widać, proces leczenia przykrej dolegliwości nie należy do szczególnie skomplikowanych. Co jednak zrobić, gdy problem suchości pochwy występuje cyklicznie? W takim przypadku kluczowym jest zachowanie odpowiedniej higieny okolic intymnych.
Jak uniknąć suchości pochwy?
Na nawilżenie pochwy wpływa nie tylko zdrowa dieta i ograniczenie używek. W tym przypadku ważną rolę odgrywają również delikatne kosmetyki używane do mycia okolic intymnych. W przypadku warg sromowych warto sięgnąć po płyny o neutralnym poziomie pH, bez silnych detergentów w składzie. Suchości pochwy można uniknąć stosując globulki dopochwowe nawilżające, a także ekologiczne wkładki higieniczne, podpaski czy tampony.
Ginekolodzy zalecają również, aby zwrócić uwagę na rodzaj noszonej bielizny. kobiety z nawracającym problemem suchości i pieczenia pochwy powinny wymienić majtki wykonane ze sztucznych włókien na modele bawełniane lub bambusowe. W połączeniu z prawidłową pielęgnacją i zdrowym stylem życia można liczyć na niższe ryzyko wystąpienia suchości pochwy w przyszłości.
Suchość pochwy stanowi problem wstydliwy dla niejednej kobiety. Bez względu na okoliczności wystąpienia tego typu dolegliwości, koniecznym jest zasięgnięcie porady ginekologa. Zbyt niski poziom nawilżenia miejsc intymnych prowadzi nie tylko do otarć pochwy, ale również do wystąpienia infekcji oraz innych poważnych komplikacji zdrowotnych. Wdrażając zdrowe nawyki można skutecznie uniknąć wystąpienia suchości pochwy.