Nowoczesne metody antykoncepcji – wady i zalety

wrz11,2023

Antykoncepcja, czyli metody planowania rodziny i zapobiegania niechcianej ciąży, pozwalają decydować nie tylko o liczbie dzieci, ale też o odstępach między narodzinami dzieci. Osoby planujące posiadanie dzieci mają do wyboru wiele różnych metod antykoncepcyjnych. Jakie metody antykoncepcji są obecnie najbardziej skuteczne?

Antykoncepcja – od pomiaru temperatury do sterylizacji

Nowoczesne metody antykoncepcji obejmują m.in.:

  • doustne tabletki antykoncepcyjne,
  • implanty antykoncepcyjne,
  • zastrzyki antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • pierścienie dopochwowe,
  • wkładki wewnątrzmaciczne,
  • prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn,
  • metody barierowe (w tym kapturek naszyjkowy i środki plemnikobójcze).

Osoby, które nie chcą stosować chemicznej antykoncepcji, mogą wybrać jedną z metod określania dni płodnych i niepłodnych kobiety na podstawie temperatury ciała i objawów śluzu w pochwie. Metoda ta jest jednak uznawana za jedną z najmniej skutecznych, obok stosunku przerywanego i kapturków naszyjkowych. Niektóre metody antykoncepcji, prezerwatywy, nie tylko zapobiegają ciąży, ale i chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed chorobami wenerycznymi oraz wirusem HIV. Nieodwracalną metodą antykoncepcji są zabiegi sterylizacji, na które mogą zdecydować się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Metody antykoncepcji a skuteczność

Metody antykoncepcyjne różni mechanizm działania i skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży. Według Światowej Organizacji Zdrowia skuteczność metody określa się liczbą ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę w ciągu roku. Za bardzo skuteczną metodę uznaje się tę, przy stosowaniu której zaobserwowano od 0 do 0,9 ciąż na 100 kobiet. Metody skuteczne to te, których stosowanie kończy się od 1 ciąży do 9 ciąż na 100 kobiet. Przy metodach umiarkowanie skutecznych wskaźnik ten wynosi od 10 do 19 ciąż na 100 kobiet, a przy mniej skutecznych 20 lub więcej ciąż na 100 kobiet.

Najskuteczniejsze metody antykoncepcji

Wśród dostępnych metod antykoncepcji w Pruszkowie za najbardziej skuteczne uznaje się obecnie implanty antykoncepcyjne. Ich działanie polega na zagęszczeniu śluzu szyjki macicy i zapobieganiu owulacji u kobiet. Rozwiązanie jest wygodne w stosowaniu. Wystarczy je wszczepić, najczęściej raz na 3 lata. Dzięki nowoczesnym implantom antykoncepcyjnym kobiety nie muszą pamiętać o regularnym zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych, a także nie są obarczone ich skutkami ubocznymi. Dodatkowo, działanie implantów wykorzystuje wyłącznie progesteron, więc implanty antykoncepcyjne mogą z powodzeniem stosować kobiety karmiące piersią. Ich wskaźnik skuteczności wg WHO wynosi 0,1.

Coraz więcej kobiet decyduje się na nowoczesne metody antykoncepcyjne w formie implantów. Popularnością wśród metod antykoncepcyjnych w Pruszkowie cieszą się też plastry antykoncepcyjne, które w mniejszym stopniu obciążają organizm kobiety w porównaniu z dwuskładnikową pigułką antykoncepcyjną. Wśród oferowanych rozwiązań każdy znajdzie metodę najlepszą dla siebie. Ważne jest, aby dobór antykoncepcji skonsultować z lekarzem.

Zobacz także