Odzyskiwanie danych w MacBooku – czy to w ogóle możliwe?

gru6,2021

Wśród najpopularniejszych laptopów do użytku domowego i biznesowego znajdują się m.in. MacBooki od producenta Apple. Komputery te cechują się wysokimi parametrami technicznymi oraz dbałością o każdy detal produkcyjny. W ten sposób powstają wydajne komputery, które mają duże grono zwolenników. Niestety każdy sprzęt elektroniczny może ulec awarii i dotyczy to także MacBooka. Co wtedy zrobić? W tym tekście zastanowimy się, czy odzyskiwania danych z uszkodzonego MacBooka jest w ogóle możliwe. Zapraszamy do lektury.

Utrudnione odzyskiwanie danych z MacBooka

W komputerach typu MacBook stosuje się zaawansowaną technologię oraz nowoczesne podzespoły, w tym talerzowe dyski SSD. Ze względu na dynamiczny postęp prac nad tą technologią, mogą występować trudności z odzyskaniem danych pozostawionych na uszkodzonych podzespołach. Kolejną blokadą może okazać się FileVault, czyli technologia szyfrowania wykorzystywana przez firmę Apple. W FileVault mamy do czynienia z kluczem 256-bitowym i szyfrowaniem XTS-AES-128. To gwarancja zabezpieczenia danych użytkownika przed dostaniem się w niepowołane ręce. Z drugiej strony, poza zabezpieczeniem danych, technologia ta może utrudniać odzyskiwanie utraconych danych w przypadku awarii sprzętu lub innej niespodziewanej sytuacji. Aby to zrobić, niezbędne będzie przygotowanie kopii posektorowej.

Jak odzyskać dane z MacBooka?

Mimo pewnych komplikacji dane z MacBooka da się odzyskać. W tym celu należy odszyfrować (całościowo lub częściowo) FileVault. O tym jak to zrobić, możecie przeczytać w instrukcji udostępnionej na stronie producenta lub zdecydować się na oddanie laptopa w ręce specjalistów. Rekomenduje się skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu Apple, w którym pracują eksperci w zakresie obsługi i napraw sprzętu tego producenta. Rozszyfrowanie FileVault nie należy do najprostszych czynności i zależne jest od kilku czynników. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Regularnie twórz kopie zapasowe

Sprawdzonym sposobem zabezpieczenia danych na komputerze jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka utraty danych. W przypadku awarii sprzętu użytkownicy utracą tylko część danych, która powstała w czasie od ostatniego zapisu kopii. Z perspektywy czasu może okazać się, że użytkownik nie utraci żadnych danych, ponieważ uda się je skutecznie odzyskać. Jeżeli chcecie zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych, to postawcie na działania profilaktyczne.

Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów

W przypadku usterki MacBooka oraz utracenia w jej wyniku danych warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Użytkownikom laptopów MacBook rekomenduje się korzystanie z autoryzowanych serwisów Apple. Pracują w nich doświadczone i merytorycznie przygotowane osoby, które są na bieżąco z nowinkami technologicznymi producenta oraz specjalizują się w naprawie i obsłudze jego sprzętu. Zwiększa to szanse na odzyskanie utraconych danych, a także daje gwarancję, że ewentualne naprawy zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem oryginalnych podzespołów i z zachowaniem należytej staranności. Profesjonalny serwis Apple znajdziesz na Mokotowie w Warszawie.

Zobacz także