Osprzęt elektryczny, czyli przegląd podstawowych elementów tworzących każdą instalację elektryczną

wrz28,2020

Osprzęt elektryczny to wszystkie elementy końcowe w instalacji elektrycznej. Są nieodzowną częścią wyposażenia każdego budynku i zapewniają wysoki komfort jego użytkowania. Współcześnie trudno wyobrazić sobie codzienne życie i pracę bez elektryczności, dlatego dobrze wykonana instalacja elektryczna, a także odpowiednio dobrany osprzęt elektryczny gwarantują pełną funkcjonalność i wysoką estetykę każdego wnętrza.

Instalacja elektryczna – podstawowe elementy

W skład każdej instalacji elektrycznej wchodzą różnego rodzaju kable, elementy zabezpieczające i rozdzielające, a także osprzęt elektryczny, który jako jej najbardziej widoczny element powinien być odpowiednio dobrany. Do osprzętu elektrycznego zaliczamy m.in. gniazda wtyczkowe, łączniki oświetlenia, wszelkiego rodzaju przyciski do sterowania oświetleniem lub dzwonkiem do drzwi, gniazda antenowe, internetowe i głośnikowe, a także specjalne przyciski żaluzjowe do sterowania roletami.

Gniazda wtyczkowe

Gniazda wtyczkowe są popularnie nazywane gniazdkami lub kontaktami i stanowią podstawowy element instalacji elektrycznej. Służą do podłączania do prądu urządzeń elektrycznych wszelkiego typu. Gniazda wtyczkowe montowane w naszym kraju to najczęściej typ E lub C, ale zdarza się również typ F. Różnią się one sposobem uziemienia. Dla urządzeń, które pracują pod wyższym napięciem, rekomenduje się zastosowanie gniazd trójfazowych.

Oprócz podziału gniazd wtyczkowych ze względu na rodzaj uziemienia wyróżnia się również gniazda różniące się sposobem montażu. Mowa tutaj o gniazdkach podtynkowych i natynkowych. Technika instalacji nie wpływa w żaden sposób na funkcjonalność gniazda, ale oddziałuje na estetykę danego wnętrza.

W ofercie sklepów elektrycznych znajdują się również gniazda elektryczne z klapkami lub przesłoną torów, które chronią je przed kontaktem z wodą lub ciałami obcymi, dlatego często są one montowane w kuchni czy łazience. Ponadto gniazda mogą być pojedyncze lub podwójne oraz różnić się kolorystyką i wymiarami. Dzięki temu bez problemu można dopasować je do każdej aranżacji.

Łączniki oświetlenia

Łączniki oświetlenia służą do włączania i wyłączania światła w pomieszczeniach. Wybierając odpowiednie łączniki, należy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry techniczne, ponieważ to  one warunkują komfort sterowania oświetleniem w budynku.

Do podstawowych rodzajów łączników zaliczamy łączniki jednobiegunowe, które służą do sterowania oświetleniem w ramach jednego obwodu. Z kolei moduły dwubiegunowe sterują dwoma obwodami w ramach jednego przycisku. Natomiast łączniki schodowe stosowane są, gdy zachodzi potrzeba sterowania oświetleniem z kilku miejsc, a krzyżowe wstawiane pomiędzy dwa krańcowe włączniki schodowe, aby przedłużyć obwód.

Kolorystyka, wielkość oraz sposób montażu łączników oświetleniowych są podobne jak w przypadku gniazd wtyczkowych, więc ich wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkowników i ich poczucia estetyki.

Gniazda antenowe, internetowe i głośnikowe

Gniazda antenowe, internetowe i głośnikowe stają się coraz częściej montowanymi elementami osprzętu elektrycznego. Pozwalają bowiem ukryć w pomieszczeniach zbędne kable oraz z łatwością rozprowadzają po budynku instalację antenową, internet czy nagłośnienie, pozwalając na wygodne podłączenie telewizora, komputera czy głośników.

Montaż tego typu osprzętu to w Polsce dość innowacyjne rozwiązanie, które jednak staje się coraz bardziej popularne ze względu na fakt, iż zmniejsza on widoczność kabli, poprawiając ogólną estetykę takiej przestrzeni.

Pozostałe elementy

Wybierając osprzęt elektryczny sklep internetowy lub stacjonarny w swojej ofercie, oprócz gniazd i łączników posiada również wszelkiego rodzaju przyciski do sterowania oświetleniem, dzwonkiem do drzwi czy roletami. Należy rozważyć ich montaż, ponieważ zwiększą one funkcjonalność instalacji elektrycznej, a także wpłyną na komfort korzystania z budynku.

Wybór odpowiednich elementów osprzętu elektrycznego jest bardzo istotny dla sprawnego działania instalacji elektrycznej, dlatego w przypadku wątpliwości warto skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowców. Stacjonarne i internetowe sklepy elektryczne mają w ofercie różnorodne rozwiązania, dlatego dopasowanie ich do gustu użytkowników czy stylu aranżacyjnego danej przestrzeni nie będzie stanowiło problemu.

Zobacz także