Tłusta cera kojarzy się głównie z nadmiernym wydzielaniem łoju skórnego, czyli sebum. Nieodpowiednia pielęgnacja może skutkować rozwojem bakterii, odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe. Aby uniknąć tego przykrego problemu, warto postawić na zmianę diety, oczyszczanie twarzy i odpowiedni dobór kosmetyków.
Czym charakteryzuje się tłusta cera?
Cera tłusta jest grubsza, odporna na mróz, wysuszanie i wczesne pojawianie się zmarszczek. Niestety jest również dość problematyczna i mało estetyczna. Na jej powierzchni widoczne są ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów skórnych. Tłustej cerze często towarzyszą zaskórniki, a nawet krosty. Jest ona ciągle natłuszczona, przez co błyszczy się z daleka.
Osoby posiadające ten rodzaj cery zdecydowanie powinny unikać opalania. Mimo, że początkowe rezultaty mogą być całkiem zadowalające, z czasem ilość niedoskonałości skórnych prawdopodobnie się zwiększy.
Nadprodukcja sebum to problem, który najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Zachodzące wówczas w organizmie zmiany hormonalne prowadzą do wzmożonej pracy gruczołów łojowych, a co za tym idzie do powstawania krostek, gródek i zaskórników.
Jak ją pielęgnować?
Pielęgnacja tego typu cery oparta jest na kilku prostych czynnościach, ale wymaga dużej cierpliwości i regularności.
Jedną z nich jest dokładne usuwanie nadmiaru sebum. Zastosowanie w tym celu mydła i wody nie jest jednak najlepszym pomysłem. Żywiołowe tarcie twarzy z zamiarem jej wysuszenia, również nie przyniesie dobrego rezultatu, a wręcz przeciwnie — sebum będzie wydzielane w jeszcze większych ilościach. Najlepszą metodą na oczyszczanie twarzy jest stosowanie specjalnych kosmetyków, takich jak żele, beztłuszczowe płyny i toniki antybakteryjne bez zawartości alkoholu.
Oprócz tego w pielęgnacji cery tłustej istotne jest jej odpowiednie nawilżanie za pomocą kremów i maseczek o lekkiej formule. Bardzo ważne jest również wykonywanie peelingu twarzy, który usuwa martwe komórki naskórka, wygładza skórę i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych. Peeling, najlepiej gruboziarnisty, trzeba stosować przynajmniej raz w roku.
Bardzo pomocne mogą okazać się bibułki matujące, które pomogą usunąć nadmiar sebum w sytuacjach, gdy dokładna pielęgnacja nie jest możliwa, czyli przykładowo w szkole lub pracy.
Na czym polega oczyszczanie twarzy w specjalistycznym salonie?
Wizyta w gabinecie kosmetycznym lub klinice dermatologicznej może okazać się bardzo pomocna, gdyż ilość oferowanych tam zabiegów jest ogromna, a przy tym niezwykle różnorodna.
W przypadku walki z trądzikiem manualne oczyszczanie skóry może nie wystarczyć. Warto wtedy skorzystać z peelingu kawitacyjnego. Jest to metoda wykorzystująca fale dźwiękowe do usuwania zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka. Zabieg ten jest nie tylko bardzo bezpieczny, ale hamuje również rozwój bakterii oraz dotlenia i nawilża skórę.
Innym zabiegiem oczyszczającym twarz jest mikrodermabrazja, polegająca na ścieraniu warstw skóry z użyciem diamentowych głowic. Pozwala to usunąć martwy naskórek oraz wszelkie zaskórniki.
Warto również skorzystać z oczyszczania kwasami. Najczęściej stosowany jest w tym celu kwas retinowy, pirogronowy i migdałowy. Zabieg polega na nałożeniu warstwy kwasu na twarz, w wyniku czego dochodzi do reakcji chemicznej i złuszczenia się naskórka. Pozwala to przywrócić równowagę zwłaszcza skórze mieszanej i tłustej.
Dbanie o tłustą cerę ze skłonnością do trądziku nie jest proste i wymaga dużo cierpliwości. Mimo tego jej pielęgnacja jest konieczna do utrzymania estetycznego wyglądu i zdrowia skóry. Zarówno domowe sposoby, jak i wizyty w gabinetach kosmetycznych, pozwolą cieszyć się ładną cerą każdego dnia.
Inspirowane: Klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Warszawa