Czyszczenie paneli podłogowych odpowiednimi preparatami, to czynność konieczna do utrzymania parkietu w nienagannym stanie przez wiele lat.
Panele podłogowe to bardzo atrakcyjne i praktyczne rozwiązanie. Ich wygląd do złudzenia imituje drewno. Ich niezaprzeczalnym plusem jest cena oraz łatwość instalacji.
Kolejnym ich atutem jest łatwość utrzymania ich w czystości. Mycie oraz pielęgnacja paneli podłogowych jest łatwiejsza niż w przypadku drewnianej podłogi.
Jednak o panele podłogowe trzeba odpowiednio dbać. Panele potrzebują częstego zamiatania, odkurzania i mycia. W przypadku podłogi, do której ułożenia wykorzystane zostały panele podłogowe laminowane, należy pamiętać o częstym zamiataniu. Drobinki piasku wzniesione na podeszwach butów, mogą stworzyć mikroskopijne pęknięcia, przez które z czasem zacznie wnikać wilgoć. Porysowane panele tracą swoją warstwę ochronną przez co pęcznieją, odkształcają się i wyglądają mało estetycznie. Podłoga z paneli wymaga szczególnego traktowania, ponieważ jeśli ją zaniedbamy, konieczna będzie jej renowacja, bądź całkowita wymiana.
Czym czyścić panele podłogowe
Jeśli chcemy utrzymać podłogę w idealnym stanie, najlepiej zaopatrzyć w zestaw do mycia do paneli podłogowych laminowanych, w którego skład wchodzi specjalna szczotka i komplet płynów konserwujących i pielęgnujących parkiet. Warto pamiętać, że panele podłogowe najlepiej czyścić za pomocą dobrze odsączonego z wody mopa, poniewaz jej nadmiar może zaszkodzić panelom.
Jeśli na podłodze powstanie plama z soku lub innego płynu, należy ją niezwłocznie osuszyć, aby ciecz nie dostała się do głębszych warstw podłogi. Do tego celu najlepsza będzie chłonna szmatka lub papierowy ręcznik.
Czyszczenie paneli podłogowych może być również ekologiczne. Jeśli jesteśmy zwolennikami ekologicznych środków czystości, do wiadra z wodą przeznaczoną do mycia paneli, możemy wlać kilka kropel octu, pamiętając jednak o umiarze i późniejszym wywietrzeniu mieszkania.
Paneli podłogowych nie należy czyścić środkami dedykowanymi do mycia płytek ceramicznych, ponieważ mają zupełnie inny skład. Takie działania również mogą niekorzystnie wpływać na wygląd podłogi.
Jak dbać o panele podłogowe
Bardzo dużym zagrożeniem dla paneli podłogowych są również meble, które na co dzień użytkowane i przesuwane mogą niszczyć warstwę ochronną podłogi.
Tak więc, dbanie o prawidłowy wygląd parkietu, to nie tylko czyszczenie paneli podłogowych, ale również zabezpieczenie jej przed wszelkiego rodzaju zarysowaniami.
Nóżki mebli takich jak stoły czy komody, możemy zabezpieczyć filcowymi podkładkami, natomiast w pomieszczeniach gdzie korzystamy z foteli obrotowych, podłogę warto zabezpieczyć specjalną, silikonową matą, która idealnie nadaje się do zabezpieczenia podłogi przed zarysowaniem.
Jak dbać o panele podłogowe drewniane
Czyszczenie paneli podłogowych drewnianych, jest równie proste. Jednak, aby drewniana podłoga była w dobrym stanie przez wiele lat, należy uważnie dobierać środki czyszczące i konserwujące.
Sprzątanie powinniśmy zacząć od usunięcia z parkietu piachu, najlepiej za pomocą odkurzacza ze szczotką z miękkim włosiem. Poważniejsze zabrudzenia, należy czyścić za pomocą wilgotnej szmatki lub stosując delikatne środki czyszczące dedykowane do drewnianej podłogi.
Najmniej wymagająca jest podłoga drewniana lakierowana. Wystarczy regularnie ją odkurzać i od czasu do czasu przetrzeć wilgotnym mopem. W przypadku podłogi lakierowanej można stosować dodatkowe preparaty, które w zależności od naszych potrzeb nabłyszczą ją lub zmatowią. Będą ponadto chroniły lakier przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Drewno olejowane i woskowane, wymaga stosowania past lub płynów ochronnych.
- Olej powinniśmy stosować na podłogi wykonane z drewna twardego. Pokrytą olejem podłogę można odnowić w przypadku uszkodzenia, co jest niemożliwe w przy posadzce lakierowanej. Aby podłoga wyglądała estetycznie, trzeba ją olejować nawet dwa razy w roku. Lakier odnawiamy co kilka lat. Zabieg ten możemy wykonać samodzielnie.
- Woskowania podłogi drewnianej powinni podejmowac się wyłacznie fachowcy. Wosk dobrze zabezpiecza drewno przed wilgocią, dlatego podłogi nim pokryte można układać w łazienkach i kuchniach, jednak jest to dość drogi preparat. Drewno woskowane jest bardzo podatne na wszelkie zaplamienia i wymaga częstej konserwacji.
Źródło: Euro&House – Sklep z panelami podłogowymi