Finlandia jest krajem, w którym korzystanie z sauny jest codziennością. Trend z krajów skandynawskich staje się coraz popularniejszy również w Polsce. Osoby planujące wybudowanie prywatnej sauny w ogrodzie często zastanawiają się jaki wariant wybrać. W tym poradniku dowiesz się czym charakteryzują się poszczególne rodzaje sauny.
Dlaczego warto mieć saunę w ogrodzie?
Posiadanie sauny na własny użytek wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. W saunie suchej panuje wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza. W takich warunkach można nie tylko się zrelaksować i wyciszyć. Kąpiel cieplna jest treningiem dla naczyń krwionośnych, a także powodem otwarcia się gruczołów potowych. Regularne korzystanie z suchej sauny zapewnia więc:
- oczyszczenie organizmu z toksyn,
- poprawę krążenia,
- pomoc w odchudzaniu,
- pozbycie się nadmiaru wody z organizmu,
- zniwelowanie napięcia,
- uczucie komfortu i relaksu,
- poprawę jakości snu.
Jak wybudować saunę suchą?
Montażem prywatnej sauny wcale nie musi zająć się profesjonalista. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na samodzielną budowę sauny. Posiadając skrzynkę do majsterkowania i kilka dodatkowych narzędzi można bez trudu przygotować własny pokoik do kąpieli cieplnych. Co ważne, coraz większa ilość sklepów budowlanych posiada w ofercie schematy do budowy sauny na potrzeby prywatne. Wystarczy zakupić odpowiedni rodzaj drewna i bazować na instrukcji podczas montażu.
Jakie są rodzaje sauny ogrodowej?
Istnieje kilka wariantów sauny zewnętrznej, które różnią się przede wszystkim konstrukcją. Oto najważniejsze informacje na temat każdego rodzaju.
- Sauna w formie beczki – ustawione w pionie lub poziomie. Tego typu sauny prezentują się doskonale w ogrodzie w rustykalnym stylu. Beczka do saunowania jest często spotykana w kurortach SPA i wybranych pensjonatach.
- Sauna jako domek – popularny wariant, który posiada w środku kabinę i niewielką przebieralnię. Niektóre modele drewnianych sauen posiadają zadaszony taras, na którym może stanąć balia z wodą. W takiej saunie mieści się zazwyczaj maksymalnie 5 osób.
- Sauna ogrodowa opalana drewnem – nowoczesna konstrukcja, która rozmiarem przypomina domek letniskowy. Oprócz kabiny do saunowania posiada też taras i większą przebieralnie. Ten wariant jest najdroższy, ale jednocześnie najbardziej ekskluzywny i komfortowy.
Jaki rodzaj sauny wybrać?
Ostateczna odpowiedź na to pytanie zależy od dwóch czynników: budżetu oraz częstotliwości, z jaką chce się korzystać z sauny. Osobom, które nie planują regularnych kąpieli cieplnych w zupełności wystarczy sauna w formie beczki lub domku. Te modele są nie tylko tańsze, ale też dość ergonomiczne.
Miłośnicy saunowania, którzy przy okazji mają nieco większy budżet mogą przemyśleć zakup sauny opalanej drewnem. Większa konstrukcja sprawia, że z takiej sesji może skorzystać więcej osób. To właśnie z tego powodu sauny tego typu często znajdują się w bardziej luksusowych pensjonatach wypoczynkowych.