Planujesz wymianę okien? Sprawdź, jaki wariant będzie dla Ciebie najlepszy

gru9,2022

Przygotowując się do wymiany okien należy podjąć szereg decyzji opartych o cechy fizyczne nowych produktów. Oferta stolarki okiennej jest ogromna i urozmaicona a poszczególne przykłady różnią się materiałem, właściwościami i estetyką. Forma budynku dodatkowo narzuca model wybranego okna a dodatkowe efekty związane z produkcją regulują dopływ naturalnego światła, zasięg wentylacji i stopień izolacji.

Okna PCV czy drewniane?

Pierwszą decyzję, jaką należy podjąć w związku z wymianą okien jest ich materiał. Które okna są praktyczniejsze: okna PCV czy okna wykonane z drewna? Okna PCV cieszą się wśród polskich inwestorów niesłabnącą popularnością. Ich największą zaletą są konkurencyjne ceny, ale też trwałość i łatwa konserwacja. Okna plastikowe posiadają również wady, choćby różnicę w cechach izolacyjności cieplnej szyb i samego okna czy też różnicę w odczuwaniu ciepła w oknach ze stalowym wkładem. Wybierając okna w kolorze brązowym warto pamiętać o dylatacji i zawsze brać pod uwagę rozszerzalność liniową, występującą w ślad za gwałtownymi zmianami temperatury na zewnątrz.

Okna drewniane cieszą się również uwagą, przede wszystkim ze względu na ich walory dekoracyjne. Jednak tego rodzaju materiał wymaga szczególnej opieki i uwagi, pomimo wysokiej jakości nowoczesnych farb i lakierów. Więcej starań wymają okna drewniane montowane od strony południowej budynku, czyli takie, które są dłużej narażone na intensywne działanie promieni słonecznych.

Okna PCV, współczynnik infiltracji

Okna są ważnym elementem prawidłowego obiegu powietrza w pomieszczeniu. W starszych obiektach podstawowym rodzajem wentylacji jest zwykle wentylacja grawitacyjna, oparta o system kanałów z kratkami odprowadzającymi powietrze na zewnątrz obiektu i działającymi na zasadzie konwekcji. Dzięki naturalnemu przepływowi powietrza, wynikającemu z różnicy gęstości oraz ciśnienia, następuje wymiana powietrza, które w pomieszczeniach unosi się ku górze.

Aby proces ten przebiegał bez zarzutu okna PCV w domach z wentylacją grawitacyjną powinny mieć właściwie dobrany współczynnik infiltracji. Wymieniając okna w domu warto sprawdzić, czy nowe modele posiadają współczynnik infiltracji co najmniej na poziomie 0,3. Cecha ta powinna zostać potwierdzona załączonym certyfikatem albo gwarancją producenta okien. Właściwy współczynnik infiltracji zapewnia również optymalne ciepło i akustykę, mierzone przy szczelnie zamkniętych oknach.

Kiedy wymienia się okna PCV?

Okna PCV można wymieniać przez cały rok, jednak temperatura powietrza nie powinna być niższa niż  -10oC, najlepiej proces wymiany okien przeprowadzać w temperaturach dodatnich. Po wpływem silnego mrozu mogą zmieniać się cechy materiałów montażowych, choćby pianki. Wymianę okna PCV warto zlecić profesjonalnej firmie a trzeba, gdy montowane okna mają charakter antywłamaniowy.

Zobacz także