Sakwa czy kufer? Co lepsze na moto?

maj16,2019

Każdy posiadacz motocykla przyzna, że niewiele rzeczy sprawia tyle przyjemności co wakacyjny wypad w dłuższą trasę. Jednak taki wyjazd niesie za sobą konieczność zabrania większej niż zazwyczaj ilości bagażu, co często rodzi dodatkowe wyzwania. W co najlepiej spakować swój ekwipunek – czy lepsze są kufry, czy miękki bagaż motocyklowy? O czym warto pamiętać, wybierając bagażnik?

Sztywne kufry motocyklowe – wady i zalety

Wielu motocyklistów ceni sobie możliwość wykorzystania kufrów motocyklowych do przewożenia rzeczy. Zazwyczaj zapewniają one wygodny dostęp do przewożonych przedmiotów, dobrą ochronę przeciwdeszczową i wytrzymałość. Warto wspomnieć, że najsolidniejsze, aluminiowe kufry mogą być dodatkową ochroną dla naszego motocykla, np. w czasie upadku. Rzadko kiedy „poddają się” po pierwszym kontakcie z ziemią.

Jednak wielu motocyklistów narzeka na zbyt wysoką wagę aluminiowych kufrów, które po załadowaniu znacznie utrudniają manewrowanie – nie wspominając o rozmiarach. Znacznie łatwiej wtedy o potencjalną wywrotkę, a w jej przypadku kufry stwarzają niemałe niebezpieczeństwo dla nóg motocyklisty i pasażera. Zazwyczaj znacznie wystają one poza obrys motoru, co utrudnia manewrowanie między samochodami stojącymi w korkach. Ale największy problem to przede wszystkim ich cena – po zsumowaniu wydatków niezbędnych do zamontowania kompletu kufrów ich wartość może być jedynie niewiele niższa niż niewielkiego pojazdu (np. 125 cm3). Czy istnieje lepsza opcja?

Sakwy motocyklowe – wybór idealny?

Pewną alternatywą dla kufrów, zyskującą ostatnio coraz bardziej na popularności są miękkie sakwy motocyklowe, które możemy zamontować np. w miejsce kufrów – zarówno bocznego, jak i głównego. Dobrej jakości sakwy, wykonane bądź ze skóry, bądź z materiału podszytego wodoodporną membraną, zapewniają podobny stopień ochrony naszym bagażom (zarówno przed deszczem, jak i uszkodzeniami mechanicznymi) jak aluminiowe czy plastikowe kufry, ważąc przy tym znacznie mniej, w mniejszym stopniu wpływając na aerodynamikę i nie zmieniając tak bardzo środka ciężkości. Niektóre z nich wyposażone są w systemy pozwalające na szybkie odpięcie i wykorzystanie jako torby podróżnej. Nie rujnują przy tym tak bardzo naszego budżetu, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na inne potrzebne akcesoria – lepsze  opony motocyklowe czy też zwyczajnie na paliwo, na nasze letnie wojaże.

Zgrabne sakwy potrafią też w znaczny sposób uatrakcyjnić wygląd naszego motocykla, podkreślając jego sportowy charakter dynamicznymi kolorami, albo uwypuklając klasyczny styl chopperów i criuserów skórzanym wykończeniem. Odpowiednio traktowane będą przez lata poszerzały możliwości naszego jednośladu.

Zobacz także