Schody drewniane czy żelbetowe? Które wybrać?

cze20,2018

Wybór schodów do naszego domu wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością dostosowania projektu do potrzeb oraz wymagań domowników, ale także z koniecznością takiego zagospodarowania przestrzeni, aby pozostawała ona funkcjonalną, bezpieczną i cieszącą oko. Decyzja wyboru odpowiednich schodów wewnętrznych, które stanowiłyby solidną podporę naszych codziennych kroków, a jednocześnie zdobiłyby nasze wnętrze i nie rujnowały nasze portfela, nie zawsze jest zatem prosta. Poniżej przedstawiamy dwa najczęściej wybierane rodzaje schodów – schody drewniane i żelbetowe – i podpowiadamy, które z nich będą odpowiednie dla Twojego domu.

Po pierwsze – wykonanie

Schody drewniane, w przeciwieństwie do schodów żelbetowych, właściwie nie wymagają dodatkowych przygotowań. Mają one konstrukcję samonośną i dostarcza się je na miejsce budowy w postaci odpowiednio dociętych i zabezpieczonych elementów. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można je zaprojektować właściwie w dowolnym momencie – montuje się je zazwyczaj dopiero na etapie prac wykończeniowych, co pozwala na dosyć swobodne zmiany w projekcie. Budowa schodów żelbetowych musi być z kolei zaprojektowana już na etapie stanu surowego, ponieważ ich struktura wymaga, aby były one bezpiecznie połączone za pomocą zbrojenia z konstrukcją domu. Schody żelbetowe wewnętrzne występują w dwóch formach – monolitycznej lub prefabrykatu. Schody monolityczne wykonuje się w całości na miejscu budowy, używając w tym celu betonu odpornego na ściskanie oraz prętów zbrojeniowych, które będą zabezpieczały materiał. Schody prefabrykowane dostarczane są na budowę w postaci gotowych części, które za pomocą betonu są umieszczane w przygotowanych wcześniej bruzdach ściennych.

Znajdź dla nich miejsce

Z uwagi na swoje gabaryty, schody wewnętrzne żelbetowe są najczęściej umieszczane w wydzielonej klatce schodowej lub holu (a jeśli ich nie posiadamy – w centralnym miejscu pomieszczenia), a więc wszędzie tam, gdzie nie będą przytłaczały przestrzeni naszego domu. Zbudowane w niewielkim wnętrzu, będą je tylko niepotrzebnie przytłaczać i potęgować wrażenie zbyt ciasnej przestrzeni użytkowej. W tym względzie schody drewniane górują nad ich żelbetowym odpowiednikiem – dużo łatwiej je bowiem dopasować do rozmiarów wnętrza, i to właściwie w każdym momencie realizacji projektu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każdy projekt schodów, bez względu na ich rodzaj oraz wykończenie, powinien być przede wszystkim zrealizowany w taki sposób, aby w finalnym kształcie zapewniał ich użytkownikom bezpieczeństwo i komfort. Dla wielu inwestorów to jednak schody żelbetowe, z uwagi na ich masywną budowę oraz wstrząso- i ognioodporny materiał, z jakiego zostały wykonane, w zestawieniu ze schodami drewnianymi wypadają jako te bezpieczniejsze i odporniejsze. Za bezpieczne schody drewniane uważa się schody pełne, a więc te z podstopnicami. Warto też pamiętać o odpowiednim wykończeniu schodów drewnianych – bardzo często drewno używane do ich konstrukcji jest lakierowane, co może znacząco wpływać na obniżenie stabilności podczas pokonywania stopni.

Gdy czas jest ważny

Czas instalacji schodów drewnianych jest dużo krótszy niż ten obejmujący prace nad schodami żelbetowymi. Schody żelbetowe betonuje się zazwyczaj w ciągu jednego dnia, a później czeka kilka dni na zawiązanie betonu oraz jego ustabilizowanie. Gotowe do dalszych prac są dopiero po rozebraniu deskowania, a więc po upływie około dwóch tygodni. Schody drewniane montuje się dłużej, bo około trzech dni, ale po tym czasie są one właściwie gotowe do użytku. Jedynym utrudnieniem jest czas oczekiwania na realizację samego zamówienia, który ostatecznie może przedłużyć nasze prace do nawet ośmiu tygodni.

Zróżnicowane cenowo

Cena schodów drewnianych zależy przede wszystkim od rodzaju konstrukcji oraz drewna, z którego zostaną wykonane. Najprostsze gotowe projekty wybierane z katalogu oferowanych nam przez producenta zawsze będą tańsze niż schody wykonywane na zamówienie według własnej koncepcji i z wieloma elementami dodatkowo je zdobiącymi. Kosztować nas też będzie jakość drewna – to egzotyczne wyraźnie podniesie koszty realizacji schodów. Na koszt schodów żelbetowych składać się będzie, oprócz wykonania, ilość zużytego do konstrukcji betonu, cena zbrojenia, deskowania oraz okładziny. Trzeba pamiętać, że tańszym rozwiązaniem będzie betonowanie schodów razem z budową stropu – przełożenie tej czynności w czasie będzie pociągało za sobą dodatkowe koszty związane z robocizną. W przeciwieństwie do schodów drewnianych (które muszą być wykończone przed ich użytkowaniem) schody żelbetowe można wybetonować, a dopiero później wykończyć odpowiednią okładziną, co rozłoży nasze koszty w czasie.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

Zobacz także