Schody spiralne – w jakich stylach aranżacyjnych się odnajdą?

gru23,2022

Schody spiralne to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele możliwości stylistycznych, jak i użytkowych. Jest to rozwiązanie, które często jest wybierane przez projektantów wnętrz zarówno w stylach klasycznych, jak i loftowym czy industrialnych. Jednak należy również pamiętać, że nie w każdej aranżacji będą najlepszym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się, do jakich rozwiązań stylistycznych pasują schody spiralne.

Jakie praktyczne zalety posiadają schody spiralne?

Schody spiralne to nie tylko estetyka, to również praktyczne rozwiązanie, które pomoże nam zaoszczędzić dużo miejsca. W ciasnych pomieszczeniach o małej powierzchni użycie schodów spiralnych pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca, ponieważ schody te są znacznie mniejsze niż klasyczne. Jeśli posiadamy w domu antresole lub poddasze to użycie schodów spiralnych pozwoli zachować dużą ilość miejsca i zapewni oryginalną estetykę. Należy jednak pamiętać, że schody spiralne są dosyć strome, co może być problematyczne dla osób starszych i niepełnosprawnych.

W jakich stylach schody spiralne znajdą zastosowanie?

Zarówno w stylach klasycznych, jak i nowoczesnych jest miejsce dla schodów spiralnych, wszystko zależy od naszych możliwości aranżacji wnętrza. W momencie, kiedy decydujemy się na klasyczny wystrój, idealnie sprawdzą się schody drewniane, pamiętajmy, że do wykonania schodów drewnianych najlepiej sprawdzą się twarde rodzaje drewna liściastego takie jak dąb, orzech, grab, jesion. Niezwykle popularne są schody w stylu industrialnym, wykonane z surowych materiałów takich jak żeliwo czy stal nadadzą wnętrzu niepowtarzalny styl i charakter.

Z jakiego materiału są wykonywane schody spiralne?

Mamy dużą możliwość wyborów materiałów do wykonania schodów spiralnych. W zależności od aranżacji wnętrza możemy zdecydować się na schody wykonane z drewna lub stali. W nowoczesnych projektach mogą znaleźć też miejsce materiały takie jak szkło, a nawet kamień. Dużą popularnością ciesz się schody spiralne ażurowe, dzięki prześwitom mamy dobre oświetlenie schodów, które sprawiają wrażenie delikatnych i filigranowych. Wybór materiału do wykonania schodów spiralnych należy dostosować do stylu wnętrza w sposób naturalny, pamiętajmy, że schody to widoczny element konstrukcyjny, który dzięki odpowiedniemu wykonaniu będzie spełniać funkcje nie tylko praktyczną, ale również dekoracyjną.

Schody spiralne to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które pozwoli oszczędzić znaczną ilość miejsca. Przez swoją konstrukcje nie są polecane dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dzięki wielu możliwym materiałom, z których można je wykonać mamy możliwość dopasowania schodów do aranżacji wnętrza. Szczególnie często spotyka się schody spiralne we wnętrzach loftowych i industrialnych.

Zobacz także