Sernik idealny: poznaj jego sekret

kwi21,2021

Sernik to jedno z najbardziej popularnych ciast w naszym kraju. Na stałe wpisało się tradycję, gości na stołach praktycznie przy każdej okazji – świetnie nadaje się zarówno na rodzinne spotkania, jak i na oficjalny poczęstunek czy jako słodka przekąska. Swoją uniwersalność zawdzięcza wielu możliwościom przygotowania, również z tego powodu wzbudza wiele dyskusji. Chyba każdy kiedyś słyszał sprzeczkę na temat tego, czy w składzie tego ciasta powinny znajdować się rodzynki. Sernik może być przygotowany na ciepło lub na zimno, ile przepisów tyle rodzajów ciasta.

Sekret idealnego sernika

Sekret idealnego sernika to nic innego jak uniwersalność. Sernik idealny to taki, który podbije serce wszystkich niezależnie od preferowanych dodatków czy sposobu podania. Dlatego stworzenie takiego ciasta jest naprawdę trudne, a wręcz niemożliwe. Warto więc poznać preferencje naszych gości i postarać się przygotować ciasto przygotowane specjalnie pod ich wymagania. Jeżeli wszystkim gościom posmakuje, możemy być dumni – zrobiliśmy (lub zamówiliśmy) sernik idealny.

Domowy czy z cukierni?

Sernik domowy to przede wszystkim taki, który doskonale znamy. Piekła go nasza mama, babcia i zapewne prababcia – przepis przekazywany był z pokolenia na pokolenie. Domowy sernik to nie tylko odpowiedni smak, ale również klimat i cała otoczka, począwszy od przygotowania, przez podanie, aż po konsumpcje. Nie musi to oznaczać, że domowy sernik jest najlepszy, na pewno ma w sobie to coś, ale nie powinniśmy zamykać się na testowanie i próbowanie nowości, czyli serników przygotowanych z pomocą innych przepisów niż te domowe.

Pomimo że sernik można przygotować na wiele sposobów, istnieją pewne zasady, których powinniśmy przestrzegać, jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowanie ciasta. Szczególnie kiedy mówimy o klasycznym serniku na ciepło. Najważniejsze z nich to:

  • Temperatura nie może być za wysoka,
  • W razie potrzeby można wydłużyć czas pieczenia,
  • Dobór odpowiedniej formy do pieczenia (nie za dużej),
  • Studzenie sernika powinno odbywać się w piekarniku,
  • Twaróg to najważniejszy składnik sernika – powinien być najwyższej jakości.

Doskonałym pomysłem jest zakup ciasta w cukierni, w której można zamówić sernik tradycyjny. Dzięki temu oszczędzimy sobie (lub naszym bliskim) pracy, a otrzymamy pyszne ciasto, które przy wyborze odpowiedniej cukierni nie będzie odbiegało niczym od tego przygotowanego we własnym domu. Warto również wspomnieć, że cukiernie oferują wiele ciast i ciasteczek, dzięki temu możemy wybrać produkt idealnie wpasowujący się w potrzeby naszego podniebienia. Ciasta domowe zamówimy w każdym mieście.

 Jeżeli chcesz kupić idealny sernik w Warszawie, warto kierować się kilkoma kryteriami takimi jak: opinie klientów, popularność, cena czy dostępność. Warto również podpytać mieszkańców, którzy znają okoliczne cukiernie i lokale. Być może, któryś ze znajomych trafił na idealny sernik – warto to sprawdzić.

Sernik to po prostu kwestia gustu. Otwartość na nowe smaki i przepisy może sprawić, że jego definicja zmieni się nie raz. Pewne jest tylko to, że warto próbować różnych rodzajów tego ciasta, nie tylko tych tradycyjnych. Sernik w nowoczesnej formie z pewnością potrafi pozytywnie zaskoczyć.

Zobacz także