Skuteczne i bezpieczne czyszczenie mebli drewnianych

lis8,2021

Nie zwracanie uwagi na preparaty wybierane do czyszczenia powierzchni drewnianych to spory błąd. Odpowiednia pielęgnacja drewnianych mebli gwarantuje ich nienaganny wygląd przez dziesięciolecia. Jakie preparaty będą dobrym wyborem? Dlaczego nie warto stawiać na uniwersalne środki czyszczące? W tym wpisie zostały zawarte najważniejsze informacje na temat skutecznego i bezpiecznego czyszczenia powierzchni drewnianych.

Codzienna pielęgnacja drewna – jak robić to bezpiecznie?

Drewniane powierzchnie wyróżniają się nie tylko wyjątkową estetyką. Ich struktura jest dość delikatna, a przez to wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju preparatów do jej czyszczenia. Nie zawsze jednak koniecznym okazuje się wykorzystywanie dedykowanego preparatu myjącego. W przypadku bieżącego sprzątania wystarczy zastosować miękką, niepylącą ściereczkę z bawełny lub mikrofibry nasączonej wodą. Dobrym pomysłem w codziennym usuwaniu kurzu będzie też miotełka ze strusich piór czy z włosia syntetycznego. Warto jednak pamiętać, że drewniane powierzchnie trzeba raz na jakiś czas przemyć konkretnym preparatem. W celu zachowania struktury materiału warto też przeprowadzać cykliczną konserwację mebla.

Jaki preparat będzie dobry do mycia i konserwacji drewna?

Czyszczenie drewna powinno odbywać się przy użyciu dobrych jakościowo preparatów, posiadających skład bezpieczny dla tego typu powierzchni. Przykładem popularnego płynu tego typu jest Clinex Delos Mat, przeznaczony do codziennego czyszczenia drewnianych mebli zabezpieczonych przed działaniem wody, a także modeli laminowanych. Produkt o doskonałych właściwościach odtłuszczających wyróżnia się antystatycznością. Oznacza to, że po nałożeniu opóźnia on proces gromadzenia się kurzu na drewnianej powierzchni. Producent sprzedaje swój produkt w opakowaniu o pojemności 1l lub 5l, co ułatwia dobór odpowiedniej ilości do indywidualnych potrzeb.

Clinex Delos Mat może być zastosowany również w charakterze pierwszego etapu konserwacji mebla. W drugim przyda się Clinex Delos Shine, czyli preparat o działaniu odświeżającym i nabłyszczającym. Stworzony na bazie polimerów płyn doskonale zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniami i nie pozostawia smug po wyschnięciu. W składzie produktu zastosowano olej z awokado, który dodatkowo wspiera działania pielęgnacyjne i zapewnia długotrwałą ochronę drewnianej powierzchni.

Czego nie stosować do czyszczenia powierzchni drewnianych?

Na meblach drewnianych nie powinno stosować się preparatów uniwersalnych. Brak odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni może wiązać się z ryzykiem przenikania płynu w głębsze warstwy surowca. To z kolei może doprowadzić do stałych uszkodzeń w jego strukturze, co przekłada się z szybsze butwienie i wypaczenie mebla. Do codziennego czyszczenia drewna wystarczy bawełniana ściereczka nasączona wodą. W przypadku rozlania soku lub innego słodkiego napoju, można pokusić się o zastosowanie odrobiny mydła. W takim przypadku należy jednak pamiętać, by po umyciu powierzchni zetrzeć warstwę mydła za pomocą ręcznika.

Zobacz także