Specyfika druku na szkle

cze28,2022

Druk na szkle to nowoczesna technika wykorzystywana przede wszystkim przy aranżacji wnętrz. Wykonany przy jej pomocy ozdobny szklany panel dodaje pomieszczeniom indywidualnego charakteru, jest łatwy w czyszczeniu i wytrzymały. Nic dziwnego, że z każdym rokiem przybywa ich wielbicieli – zarówno wśród architektów i projektantów wnętrz, jak i osób, które szukają niebanalnego, efektownego akcentu dekoracyjnego do własnego domu.

Na czym polega drukowanie na tafli szklanej?

Wydruki na szkle wykonywane są zwykle na wielkogabarytowych stołach roboczych przy użyciu płaskich ploterów UV, gwarantujących wysoką jakość i precyzję. Odporne na ścieranie i czynniki zewnętrzne tusze nanoszone są bezpośrednio na szkło, a następnie zostają w krótkim czasie utwardzone przy pomocy promieniowania ultrafioletowego. W przypadku druku kolorowego, wykonuje się najpierw gruntowanie i biały poddruk, które nie tylko chronią powierzchnię panelu przed zniszczeniem, ale też poszerzają możliwości efektów estetycznych takich jak głębia czy ostrość obrazu. Panele szklane używane do druku mają zwykle od 4 do 10 mm grubości, a ich wymiary mogą, w zależności od wykorzystywanych maszyn, dochodzić nawet do 3 metrów szerokości lub wysokości. Tafle mogą być wykonane ze szkła hartowanego, fazowanego, przejrzystego lub barwionego. Zadrukowuje się całą powierzchnię szklaną (bez marginesów). Gotowy wydruk pokrywany jest zabezpieczającymi warstwami lakieru, a jego krawędzie zostają precyzyjnie wypolerowane.

Jakie są możliwości druku na szkle?

Wydruki na szkle to tworzone na zamówienie obrazy, zdjęcia, grafiki i cytaty. Nowoczesne technologie i nieograniczona paleta barw umożliwiają przeniesienie na szklaną taflę niemal każdego pomysłu. Wydruk tego typu może mieć rozmaite rozmiary. Popularne jest dzielenie wielkogabarytowych zdjęć lub fototapet na kilka części i składanie ich razem bezpośrednio na ścianie. Ciekawym rozwiązaniem jest też stworzenie szklanej mozaiki z mniejszych elementów, które przenosi się na ścianę przy pomocy bardzo wytrzymałej folii, a po wyschnięciu kleju obramowuje się je odpowiednio dobraną fugą.

Druk na szkle oferuje bardzo wiele możliwości, których zastosowanie dobrać można do indywidualnych pomysłów, gustów i potrzeb klienta. Oto najbardziej popularne sposoby wykorzystania tej techniki w dekorowaniu mieszkań:

  • artystyczna grafika do salonu, przedpokoju lub sypialni,
  • panele zastępujące płytki (np. w kabinie prysznicowej),
  • szklane drzwi, półki, podłogi, ściany, stopnie schodów,
  • wykończenie kuchni (fronty szafek, powierzchnie nad blatem, zlewem itp.),
  • tafla zabezpieczająca powierzchnię stołu lub biurka,
  • praktyczna tablica na notatki.

Szklane panele z nadrukiem to kreatywny sposób na stworzenie nowoczesnej ozdoby i wykończenie wnętrza. Trwałość, precyzja i możliwości techniczne druku na szkle sprawiają, że można przy jego pomocy otrzymać zachwycające efekty.

Zobacz także