Studiowanie – czy to się jeszcze opłaca?

cze13,2019

Czy warto studiować? Lepiej wybrać studia stacjonarne czy niestacjonarne? Jaki kierunek studiów będzie dla mnie odpowiedni? Czy po studiach znajdę pracę? Wielu abiturientom te pytania (i wiele innych) spędzają sen z powiek. Często słyszy się, że studia to po prostu przedłużenie dzieciństwa. Brak obowiązków, brak odpowiedzialności, ciągła zabawa. Studia to jednak przede wszystkim najlepszy czas, aby zrozumieć siebie, poznać swoje mocne i słabe strony, odnaleźć to, co daje nam radość. Warto dobrze przemyśleć swój wybór, aby te najbliższe kilka lat życia były owocne zarówno pod względem edukacji i samorozwoju, jak i stwarzały dobre perspektywy na rynku pracy.

Coraz większe wymagania pracodawców

Rzeczywistość podlega nieustannym przemianom. Wielu pracodawców coraz częściej zwraca uwagę na umiejętności i predyspozycje, niekoniecznie zaś na ukończone kierunki studiów. Studia są niezwykle ważne, jednak nie zapewniają znalezienia dobrej pracy w przyszłości.

Pracodawcy doceniają zaangażowanie w zdobycie doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie studiów. To absolwenci, którzy mają za sobą pierwsze zmagania na rynku pracy, zwykle otrzymują pierwszeństwo przy ubieganiu się o stanowisko. W czasie studiów niezwykle ważne jest zatem nabywanie praktycznych umiejętności.

Studia z perspektywą… bezrobocia

Wciąż rośnie odsetek bezrobotnych wśród osób, które ukończyły studia, zwłaszcza absolwentów kierunków społecznych i humanistycznych. Ze względu na niż demograficzny zauważalny jest kryzys zatrudnienia zwłaszcza w oświacie.

Badania GUS z trzeciego kwartału 2018 roku dowodzą, iż dla absolwentów szkół wyższych stopa bezrobocia wynosi 2,1%. A sporo z tych, którym udało się znaleźć zatrudnienie, nie pracuje w zawodzie zgodnym z ukończonym kierunkiem studiów.

Od kilku lat według badań najmniejsze szanse na znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem studiów mają absolwenci pedagogiki, filologii polskiej, filozofii, psychologii, socjologii, geografii oraz ekonomii.

Czy warto rezygnować z edukacji na rzecz pracy?

Coraz więcej młodych osób decyduje się na zakończenie swojej edukacji na poziomie szkoły średniej. Decyzja o zakończeniu nauki umożliwia im podjęcie pracy na pełen etat.

Warto jednak przemyśleć swój wybór – należy pamiętać, że studia nie wykluczają możliwości zdobywania doświadczenia zawodowego, a z pewnością umożliwiają zdobycie wykształcenia, są okazją do rozwoju zainteresowań i poznania nowych ludzi. Chcąc połączyć naukę z pracą, być może warto zastanowić się nad wyborem studiów niestacjonarnych.

Zalety studiów niestacjonarnych

Studiowanie w trybie niestacjonarnym umożliwia studentom podjęcie aktywności zawodowej oraz zdobycie doświadczenia na rynku pracy. Zajęcia odbywają się w systemie zjazdów trwających zwykle od piątkowego popołudnia do niedzieli, zazwyczaj co dwa tygodnie. Jeśli decydujemy się na połączenie studiowania i pierwszej pracy, rozsądnie jest wybrać większe miasto. Podejmując studia niestacjonarne w Warszawie, mamy zdecydowanie większą szansę na znalezienie pierwszego stażu w fundacji, startupie czy korporacji, a to może przełożyć się na lepsze perspektywy zatrudnienia po ukończeniu studiów.

 A Ty? Jak wykorzystasz swój czas?

Warto przejrzeć oferty studiów niestacjonarnych. Dzięki doświadczeniu, jakie nabędziesz już w czasie studiów, zdecydowanie łatwiej będzie Ci odnaleźć się na rynku pracy w przyszłości.

Czy studiowanie może się jeszcze dzisiaj opłacać? Oczywiście! Trzeba tylko umieć dobrze zorganizować ten czas, aby już teraz zdobyć doświadczenie zawodowe, tak bardzo cenne na rynku pracy. Dla wielu w takim przypadku studia niestacjonarne będą najlepszym wyborem.

Źródło: wsr.edu.pl – fizjoterapia

Zobacz także