Szafa na wymiar – na co zwrócić uwagę?

sie18,2023

Gotowe szafy, jakie znajdziemy w sklepach meblowych nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Szafa na wymiar to praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie zarówno dla małej, ograniczonej przestrzeni, jak i dla dużych, przestronnych i wymagających mnóstwa miejsca do przechowywania wnętrz. Na co zwrócić uwagę i czego wystrzegać się podczas zamawiania szafy marzeń?

Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Na początku warto zastanowić się co chcemy przechowywać w naszej szafie? Być może będzie to tylko odzież, obuwie i dodatki do stylizacji lub także domowe tekstylia, sprzęt sportowy, czy walizki? To od naszych potrzeb uzależnione będą wymiary szafy – jej wysokość szerokość i głębokość. Istotny jest też układ – możemy przecież zdecydować się na szafę narożną, wnękową lub taką ze skosami. Przestrzeń, metraż pomieszczenia, w którym będzie ona umiejscowiona, a także indywidualne preferencje wpłyną również na aspekt otwierania drzwi szafy. Mogą być to drzwi uchylne, albo przesuwne. Bardzo modnym ostatnimi czasy rozwiązaniem jest też zupełny brak systemu zamykania szafy, tzw. garderoba otwarta.

Ciekawe rozwiązania i przemyślane przechowywanie 

Wygodne użytkowanie szafy uzależnione jest przede wszystkim od rozplanowania jej wnętrza. Warto zastanowić się więc nad odstępami od półek, ilością szuflad, organizerów, wysokość drążka na wieszaki. Takie elementy należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla przykładu – kobieta, która posiada w swojej kolekcji wiele długich sukni, będzie potrzebowała zdecydowanie wyżej zawieszonego drążka. Z kolei szafa miłośnika obuwia wymaga dużej ilości specjalnie wysuwanych półek na buty. Takie elementy warto skonsultować ze stolarzem już na etapie projektowania szafy.

Estetyka i elementy współgrające z wystrojem wnętrza

Szafę na wymiar można idealnie dopasować do wystroju, kolorystyki i stylu wnętrza, w którym ma się ona znajdować. Podstawowym elementem, który stylistyką można dopasować do twojej ulubionej estetyki są fronty. Jeśli potrzebujemy optycznego powiększenia pokoju oraz nadania mu nieco więcej światła, możemy wybrać lustrzane fronty. Bardziej przytulnego, romantycznego i mniej oczywistego nastroju nadają grafitowe albo brązowe lustra, które nadal odbijają obraz, ale jest on nieco „przydymiony”. Dostępne są także szklane fronty z konkretną grafiką, odpowiadającą naszym zainteresowaniom, np. motywem gór. Domowego ciepła dodaje drewno. W zależności od koloru będzie ono pasować do stylu skandynawskiego, japońskiego, a nawet loftowego. Podczas konsultacji ze stolarzem, możemy zdecydować się także na dostosowanie frontów do pozostałych mebli w mieszkaniu, np. szafek kuchennych. Niezwykłego klimatu dodaje oświetlenie ledowe zamontowane wewnątrz szafy. To połączenie estetyki z czymś niezwykle praktycznym i pożytecznym.

Zaplanowanie szafy na wymiar wymaga od nas skupienia, współpracy ze stolarzem, a także świadomości naszych potrzeb i oczekiwań względem przestrzeni do przechowywania. Warto zorganizować ją mądrze, estetycznie i praktycznie. Wówczas z powodzeniem posłuży nam na lata i usprawni poruszanie się po wnętrzu wymarzonej szafy.

Zobacz także