Intensywny rozwój branży transportowej pociąga za sobą nowe wyzwania w zakresie przewożenia towarów. Coraz większa różnorodność ładunków, ich ilość, dłuższe trasy i konieczność szybkiej dostawy wymagają zastosowania odpowiednich metod. Transport multimodalny jest jednym z ciekawszych rozwiązań na rynku, dlatego warto zapoznać się dokładniej z tym pojęciem.
Charakterystyka transportu multimodalnego
Transport multimodalny jest stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku, lecz nieustannie zyskuje na popularności. Ten rodzaj transportu zakłada przewóz towarów przy użyciu co najmniej dwóch różnych środków transportu. Wykorzystuje się w nim kolej, samochody ciężarowe, a także statki morskie i śródlądowe oraz samoloty. Cały przewóz, mimo różnych środków transportu, bazuje na jednej umowie na usługę przewozu, a całym procesem zajmuje się operator transportu multimodalnego.
Tego typu transport dopuszcza przewóz ładunków przy użyciu różnych jednostek ładunkowych, lecz dzięki rozwojowi spedycji kontenerowej to właśnie stalowe kontenery są najczęściej używane w transporcie multimodalnym. Różnorodność przewożonych towarów wymogła wyspecjalizowanie kontenerów dopasowanych do konkretnych ładunków, a tym samym powstały kontenery chłodnie do przewozu artykułów szybko psujących się czy też kontenery platformy do transportu towarów wielkogabarytowych. Obecnie w kontenerach można przewieźć praktycznie wszystko, a ich duża pojemność pozwala także na przewóz przesyłek licznych i drobnych.
Wyzwania w transporcie międzynarodowym i międzykontynentalnym
Transport multimodalny wykorzystywany jest najczęściej w przypadku transportu międzynarodowego i międzykontynentalnego. Różny stopień rozwoju miast i całej infrastruktury w poszczególnych krajach mógłby stanowić problem przy ograniczeniu się tylko do jednego środka transportu. Możliwość kombinacji różnych typów pozwala wybrać najlepszy środek transportu dopasowany do stopnia zurbanizowania danej trasy.
Przewóz towarów przy zastosowaniu transportu multimodalnego pozwala na organizację całego procesu wykorzystując optymalne warunki. Dopasowanie rodzaju środka transportu do trasy, jej odległości i stopnia zurbanizowania pozwala na wybór najtańszego a zarazem najszybszego rozwiązania. Wykorzystanie do tego tylko jednej jednostki ładunkowej jak np. kontener pozwala zaoszczędzić dużo czasu, pieniędzy, przestrzeni i siły roboczej, ponieważ nie ma konieczności przeładunku i magazynowania towaru. Przewóz ładunku w kontenerze dodatkowo wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo towaru i minimalizuje ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia.
Powierzenie usługi profesjonalistom
Wybór transportu multimodalnego pozwala na niezwykłą elastyczność, ponieważ można go również połączyć z transportem lotniczym. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza na bardzo dalekich trasach, oddzielonych zbiornikami wodnymi oraz w sytuacjach, kiedy szybki czas dostawy jest kluczowy.
Powierzenie organizacji transportu firmie spedycyjnej zdejmuje odpowiedzialność z osoby zlecającej przewóz, pozostawiając nadzór nad całym procesem w rękach specjalistów. Firma zewnętrzna, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, dobierze najbardziej optymalne rozwiązania do konkretnych potrzeb. Pełna odpowiedzialność za przewóz to wybór trasy, przygotowanie dokumentacji przewozowej, uzyskanie świadectw pochodzenia towarów jeśli jest to wymagane, a także kontrola procesu i bieżące reagowanie na pojawiające się w międzyczasie problemy.
Branża transportowa nieustannie się rozwija, a profesjonalna firma powinna podążać za zmianami i wdrażać je w swojej organizacji. Coraz częściej oferowane są nowoczesne usługi takie jak śledzenie trasy przesyłki, ubezpieczenie towaru czy też przewóz ładunków niebezpiecznych i nietypowych. Wybór profesjonalnej firmy z wieloletnim doświadczeniem w branży dodatkowo gwarantuje, iż przewóz realizowany jest przy współpracy ze sprawdzonymi przewoźnikami, a gęsta sieć kontaktów pozwala na wybór najlepszej ceny przy zachowaniu wysokiej jakości usługi.
Źródło: Symlog – Spedycja międzynarodowa