Uczucie zatkanego ucha? Nie czekaj i odwiedź specjalistę

lip30,2018

Uczucie zatkanego ucha jest wyjątkowo nieprzyjemną i dokuczliwą dolegliwością. Wiąże się zwykle z pogorszeniem słuchu, jak i z szumami usznymi. Jest to na tyle duży dyskomfort, że każdy szuka szybkich sposobów na pozbycie się tego problemu. Ciebie też dotknęło uczucie zatkanego ucha? Nie czekaj, zwróć się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę i dopasuje odpowiednie leczenie.

Najczęstsze przyczyny zatkanego ucha

Przyczyn pojawienia się problemu zatkanego ucha jest bardzo wiele. Najczęściej pojawia się po kąpieli i nie jest niebezpieczne. Uczucie zatkanego ucha może ci towarzyszyć podczas infekcji górnych dróg oddechowych, kiedy masz katar. Pojawia się wtedy obrzęk błony śluzowej nosa, który występuje nie tylko miejscowo. Może on objąć swoim zasięgiem również trąbkę Eustachiusza. Stanowi ona swego rodzaju połączenie ucha środkowego z gardłem. Pomaga wyrównywać ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej. W momencie infekcji obrzęk trąbki Eustachiusza może spowodować zatkanie przewodów słuchowych. Może pojawić się szum, a nawet ból ucha. Częstym powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych jest zapalenie ucha. Może ono objawiać się uczuciem zatkanego ucha czy też bólem. Poważniejszą infekcją, której objawem może być zatkane ucho jest zapalenie trąbki słuchowej. Trąbka słuchowa to druga nazwa trąbki Eustachiusza. Zapalenie trąbki słuchowej również jest powikłaniem nieleczonych infekcji gardła, nosa czy zatok.

Uczucie zatkanych uszu często towarzyszy osobom lecącym samolotem. Podczas podniebnej podróży zdarzają się nagłe wahania ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej. Powoduje to, że powietrze nie może wydostać się z ucha. Oprócz zatkania ucha może pojawić się również szum, a nawet ból głowy. Długotrwałe przebywanie w hałasie lub nagły, duży huk może spowodować ogłuszenie. Uczucie zatkanego ucha, szumu i pogorszonego słuchu może się utrzymać nawet przez kilka dni.

Najmniej poważną przyczyną zatkanego ucha jest woskowina. Na szczęście jest w miarę łatwa do usunięcia. Jest to substancja oczyszczająca i nawilżająca ucho. U części osób proces usuwania się woskowiny jest naturalny i nie powoduje żadnych dolegliwości. Jednak są osoby, u których woskowiny powstaje zbyt dużo. Powodem tego może być m.in. przebywanie w zanieczyszczonych i zapylonych miejscach. Jeśli musisz pracować w takich warunkach, zastosuj słuchawki lub zatyczki do uszu, tak samo jak wtedy, gdy pracujesz w hałasie. Nadmiar woskowiny gromadzi się w przewodzie słuchowym i może wywołać uczucie zatkanego ucha i niedosłyszenia. Najczęściej do zatkania ucha woskowiną dochodzi w czasie kąpieli, ponieważ woda powoduje jej pęcznienie i zwiększenie objętości. Z problemem nadmiernej woskowiny również najlepiej zgłosić się do lekarza. Oceni on w jakim stopniu ucho jest zatkane i dobierze odpowiednie leczenie. Najprostszym sposobem na usunięcie nadmiarów woskowiny jest płukanie uszu. Do tego celu używa się wodę o temperaturze 37°C. Poza płukaniem uszu, lekarz może polecić nam inne sposoby na ich czyszczenie, np. spraye, krople, aerozole czy płyny. Każdy lekarz będzie też ostrzegał przed stosowaniem patyczków do czyszczenia uszu. Grozi to ubiciem zalegającej woskowiny i przepchnięciem jej w głąb ucha, a także uszkodzeniem błony bębenkowej.

Zatkane ucho to nieprzyjemna dolegliwość, ale niegroźna. Nie panikuj więc, kiedy cię to dopadnie. Odwiedź specjalistę, który zdiagnozuje przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie. Pamiętaj o tym, by leczyć każdą infekcję górnych dróg oddechowych związaną z przeziębieniem czy grypą. Nie zapominaj też o ochronie przed nadmiernym hałasem i zanieczyszczeniami. Dokładnie czyść uszy podczas codziennej higieny, ale nie patyczkiem! Przemywaj ucho ciepłą wodą, a później dobrze osusz. Możesz też zapytać lekarza o profilaktyczne preparaty do czyszczenia uszu i usuwania woskowiny.

Inspirowane: Strefasluchu.pl – aparaty słuchowe

Zobacz także