USG Dopplera jest niezwykle popularnym, często stosowanym przez lekarzy badaniem. Jego popularność wynika również z rosnącej świadomości pacjentów i ich coraz większej dbałości o zdrowie. USG Dopplera można wykonywać badając żyły i tętnice w obrębie całego ciała. Ale czy przyszłoby nam do głowy, że badanie to może być również doskonałą metodą diagnostyczną przy nieustającym bólu nóg?
Czym jest badanie USG Dopplera?
USG wykorzystujące tak zwany efekt Dopplera służy do wczesnego wykrywania wszelkich, nawet najdrobniejszych zmian w obrębie żył i tętnic. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie i wyleczenie patologicznych zmian, które mogą prowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub zatorowości płucnej. Dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera możliwe jest zbadanie ośrodków będących w ruchu, w tym wypadku płynącej krwi. Lekarz, który przeprowadza badanie, na monitorze aparatu do badań USG widzi dokładnie, czy w każdym miejscu żyły i tętnicy krew płynie tak samo szybko oraz czy w żadnym miejscu się ona nie cofa. Jest to możliwe między innymi poprzez wykorzystanie kolorów. Kolor niebieski oznacza przepływ krwi w kierunku przeciwnym do głowicy, natomiast kolor czerwony obrazuje ruch krwi skierowany ku głowicy.
Badanie Dopplerowskie może też zostać wykorzystane do oceny ukrwienia niektórych narządów wewnętrznych oraz wykrywania guzów nowotworowych ze względu na ich bardzo silne ukrwienie. USG Dopplera towarzyszy również dźwięk. Jest to przetworzony komputerowo szum krwi płynącej w naczyniach.
Dlaczego Doppler przy bólu nóg?
Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale ból nóg może być spowodowany nie tylko wzmożonym wysiłkiem czy przemęczeniem, ale również patologiami w obrębie żył i tętnic kończyn dolnych. Z tego też powodu warto jest poddać się diagnostyce przy użyciu USG Dopplera, aby ocenić czy ból nóg nie jest objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, które mogą wymagać specjalistycznego leczenia.
Wskazania do wykonania USG Dopplera
Nieustający ból nóg to nie jedyne wskazanie do wykonania badania ultrasonograficznego Dopplera. Warto rozważyć tę metodę diagnostyczną również w przypadku:
- drętwienia i marznięcia nóg,
- stanu po urazie,
- złego gojenia się ran na nogach,
- miażdżycy w obrębie kończyn,
- zakrzepicy żył głębokich,
- obrzęków kończyn, również bolesnych,
- żylaków.
Dodatkowo USG Dopplera jest stosowane w ramach kontroli po zabiegach rekonstrukcji naczyń oraz wszczepieniu graftu.
Jakie schorzenia można zdiagnozować przy użyciu USG Dopplera kończyn dolnych?
Ze względu na to, że USG Dopplera służy do badania żył i tętnic oraz przepływu krwi w tych naczyniach, to badanie to pozwala wykrywać liczne schorzenia naczyniowe. I tak zmiany w przepływie krwi w żyłach i tętnicach mogą być spowodowane między innymi miażdżycą, niewydolnością zastawek żylnych oraz prowadzić do zatorowości płucnej oraz zakrzepicy, a w dalszej konsekwencji nie leczone również do zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.
Przebieg badania USG Dopplera
Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu na temat zdrowia pacjenta lekarz przechodzi do wykonania badania. Badanie przeprowadza się przy pomocy głowicy, która nadaje sygnał ultradźwiękowy i odbiera go przekazując do aparatu, który z kolei przekształca otrzymane informacje w obraz – i to on staje się widoczny dla lekarza diagnosty. Najczęściej badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, jednak lekarz może poprosić pacjenta o przyjęcie pozycji siedzącej lub stojącej.
Warto pamiętać, aby na badanie zabrać ze sobą całą dotychczas zebraną dokumentację chorobową. Pozwoli to lekarzowi postawić diagnozę na podstawie wykonanego USG oraz bazując na przeprowadzonych wcześniej badaniach pomocniczych.
Badanie ultrasonograficzne Dopplera dzięki swojej bezbolesności i bezinwazyjności oraz dokładności wyników, które są dostępne zaraz po jego zakończeniu, jest wysoko cenione zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy. Daje pełny obraz stanu zdrowotnego pacjenta borykającego się z nieustającym bólem nóg.
Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl